Hat-trick Firmino pentru Al-Ahli la debutul noului sezon din Arabia Saudită

Firmino marchează primul hat-trick în lumea saudită
Firmino marchează primul hat-trick în lumea saudităProfimedia
Atacantul brazilian Roberto Firmino a avut un debut de gală pentru Al-Ahli, vineri, în Saudi Pro League. Fostul jucător al lui Liverpool, în calitate de căpitan, a marcat un hat-trick în victoria cu 3-1 în fața lui Al-Hazem, demonstrând că are tot ce-i trebuie pentru a le oferi multe bucurii fanilor și conducerii clubului care l-a adus recent, după ce jucătorul și-a încheiat contractul cu Liverpool.

Firmino nu a avut nevoie de mult timp pentru a-și arăta talentul și calitatea. Cu două atingeri de minge, după doar 10 minute de joc, a marcat de două ori, dând dovadă de oportunism și arătând clar cum spiritul său de golgheter poate ajuta echipa sa în acest sezon.

Al-Alhi este una dintre echipele de tradiție din Arabia Saudită, dar vine după un sezon marcat de prezența în divizia secundă.

Firmino a avut un debut de gală
Firmino a avut un debut de galăAl-Ahli

Superioritatea tehnică a celor de la Al-Alhi și-a spus cuvântul și mai mult odată cu prezența altor jucători de renume internațional, precum fostul mijlocaș Mahrez de la Manchester City, portarul Edouard Mendy, mijlocașul Kessie, fundașul brazilian Ibañez și atacantul Saint-Maximin.

Condusă cu 2-0 în debutul partidei, Al-Ahli și-a încetinit ritmul în fața unui adversar care nu a reprezentat o amenințare prea mare în prima repriză.

Firmino are totul pentru a-și marca numele în istoria Al-Ahli
Firmino are totul pentru a-și marca numele în istoria Al-AhliAl-Ahli

Dar Al-Hazem a revenit mai bine în repriza secundă și a reușit să reducă din handicap prin golul lui Vina după doar cinci minute, cu ajutorul portarului Mendy.

Firmino a marcat apoi al treilea său gol al meciului pentru a-și readuce echipa la un avantaj confortabil, după o centrare de la Saint-Maximin.

Note despre jucători
Note despre jucătoriFlashscore

Campionatul Arabiei Saudite capătă o vizibilitate importantă în acest sezon, prin semnarea unor nume de referință la nivel mondial, precum Karim Benzema, Fabinho, Ruben Neves, Malcom, Milinkovic-Savic și Mané.

Primul care a sosit, chiar în sezonul trecut, a fost Cristiano Ronaldo, portughezul deschizând ușa unei serii de achiziții de impact care pot duce campionatul la un nou nivel.