Duelul dintre ”Cormorani” și ”Pescăruși” s-a terminat indecis. ”Dubla” lui Salah, insuficientă

Brighton - Liverpool 2-2
Brighton - Liverpool 2-2AFP
Brighton și Liverpool au terminat la egalitate, 2-2, meciul disputat pe Coasta de Sud în etapa a 8-a din Premier League.

Brighton a deschis scorul prin Adingra în minutul 20, după o primă parte în care a controlat partida și a avut ocaziile mai mari, însă Liverpool a gestionat perfect presiunea și a reușit să întoarcă până la pauză.

Ambele goluri au venit pe fondul unor greșeli ale apărării adverse. Mai întâi, ”cormoranii” au recuperat rapid mingea în treimea gazdelor, iar pasa lui Dawin Nunez în careu a fost lăsată de Jones să treacă și să ajungă la Salah, care a marcat cu un șut plasat în dreapta portarului (40).

În primul minut de prelungire al primei reprize, o altă gafă a fundașilor lui Brighton l-a forțat pe Pascal Gross să comită un fault în careu, iar Salah a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă.

Salah marchează din penalty
Salah marchează din penaltyAFP

Golul egalizator a venit în minutul 78 în urma unei faze fixe. March a centrat din lovitură liberă, iar Dunk s-a strecurat printre fundașii adverși și a marcat din câțiva metri.

În minutul 84, Joao Pedro a avut golul de 3-2 în gheată. A rămas singur în mijlocul careului advers, dar șutul său a trecut mult peste poartă.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

S-a terminat 2-2, iar Liverpool rămâne pe locul 3 în Premier League, cu 17 puncte. Brighton e pe 6 cu 16 puncte.

Evoluție similară a scorului și într-o altă partidă disputată duminică. West Ham a deschis scorul prin Soucek, dar ”dubla” lui Isak i-a oferit lui Newcastle avantajul, înainte ca Kudus să egaleze în minutul 89, 2-2.

Wolverhampton și Aston Villa au terminat la egalitate, 1-1.