Manchester City suferă prima înfrângere în Premier League / Arsenal se impune la scor / Man Utd pierde acasă

City a fost învinsă de Wolves
City a fost învinsă de WolvesAFP
Etapa a șaptea din Premier League a debutat în forță, cu o victorie categorică a lui Aston Villa cu 6-1 în derby-ul cu Brighton.

Wolves - Manchester City 2-1

Manchester City înregistrează primul eșec al sezonului în Premier League. Înfrângerea vine însă după ce City a fost eliminată la mijlocul săptămânii din EFL Cup de Newcastle (scor 1-0).

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

City putea fi detronată dacă Liverpool câștiga derby-ul cu Tottenham.

Bournemouth - Arsenal 0-4

Arsenal a profitat de pasul greșit făcut de rivala City și s-a apropiat la un singur punct de cetățeni. Tunarii au deschis scorul prin Saka, în minutul 17, iar căpitanul Odegaard a majorat avantajul din penalty (min 44).

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

În repriza secundă, Havertz a marcat și el din penalty (min 53), iar fundașul Ben White a închis tabela în minutul 90+3.

Manchester United - Crystal Palace 0-1

Manchester United nu se regăsește și suferă al cincilea eșec în opt etape de Premier League.

Crystal Palace a făcut o demonstrație de rezistență pentru a obține o victorie cu 1-0. Oaspeții au bifat a treia victorie în cinci vizite în Premier League pe Old Trafford.

Newcastle - Burnley 2-0

Newcastle United și-a prelungit recordul de invincibilitate în întâlnirile de pe teren propriu din Premier League cu Burnley la șapte meciuri (V4, E3).

Portarul Nick Pope a înregistrat al cincilea meci consecutiv fără gol primit în toate competițiile.

Aston Villa - Brighton 6-1

Pe Villa Park, gazdele au punctat prin Ollie Watkins (14, 21, 65), Jakob Ramsey (85), Douglas Ruiz (90+7), beneficiind și de autogolul lui Pervis Estupinan (26). Golul de onoare al oaspeților a fost reușit de Ansu Fati (50).

Cu 15 puncte, Aston Villa este momentan pe locul 3, Brighton fiind pe 4, tot cu 15 puncte, dar cu golaveraj mai slab.

West Ham - Sheffield Utd. 2-0

Everton - Luton 1-2

Luton Town a obținut primele trei puncte în Premier League cu o victorie pe Goodison Park, în fața lui Everton.

Rezultatul lasă ambele echipe la patru puncte, în afara zonei de retrogradare.