Cristiano Ronaldo, o mie de meciuri pentru echipele de club

Al Nassr învinge Al Ittihad, scor 5-2
Al Nassr învinge Al Ittihad, scor 5-2AFP
Într-un spectaculos derby din campionatul Arabiei Saudite, Cristiano Ronaldo, în vârstă de 38 de ani, a fost titular pentru echipa sa, Al-Nassr, în confruntarea cu Al-Ittihad. Cu un scor final de 5-2 în favoarea lui Al-Nassr, Ronaldo a fost în centrul atenției, contribuind semnificativ la succesul echipei sale.

Al Ittihad - Al Nassr, 2:5

Al Ittihad a reușit să deschidă scorul în minutul 14 al partidei, Hamdallah reușind să marcheze primul gol. La scurt timp, în minutul 19 al partidei Cristiano Ronaldo a reușit să egaleze din penalty, iar Talisca a majorat scorul în minutul 38, scorul pauzei fiind 2-1 pentru CR7 și compania.

Hamdallah a reușit să aduca egalarea în minutul 52, reușind dubla în meci.

În minutul 67 al partidei Fabinho a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, iar Al Ittihad a rămas în zece oameni. Ronaldo a adus echipa în avantaj reușind să marcheze din nou (min. 68) după faultul lui Fabinho. Mane a stabilit scorul final reușind dubla, min. 76 și 82.

Cristiano Ronaldo, noi cifre istorice

Ronaldo a reușit o dublă impresionantă de la punctul cu var, reușind un total de goluri în 2023 de 53, fără ca vreun alt fotbalist să atingă acest record în acest an. Mai mult, CR7 a atins și o bornă istorică. Acesta a ajuns la o mie de meciuri pentru echipele de club.

Cristiano Ronaldo, unul dintre cei mai mari fotbaliști ai tuturor timpurilor, a atins o bornă incredibilă în cariera sa, jucând meciul cu numărul 1.000 la nivelul echipelor de club. Potrivit datelor AZ Score, Ronaldo a marcat un total de 744 de goluri în această extraordinară călătorie.

33 de meciuri pentru Sporting (2002-2003)

346 de meciuri pentru Manchester United (2003-2009 și 2021-2023)