Borna atinsă de Cristiano Ronaldo. Portughezul, la un pas de a scrie istorie în fotbal

Cristiano Ronaldo a jucat meciul cu numărul 1.200 din carieră
Cristiano Ronaldo a jucat meciul cu numărul 1.200 din carierăProfimedia
Cristiano Ronaldo a bifat o nouă performanță în cariera sa de fotbalist. Portughezul a sărbătorit cel de-al 1.200-lea meci al său cu un gol și o pasă de gol.

Cristiano Ronaldo a sărbătorit cel de-al 1.200-lea meci din carieră cu un gol și o pasă de gol, ajutând echipa sa din Saudi Pro League, Al Nassr, să obțină o victorie cu 4-1 în fața lui Al Riyadh, vineri.

"Cristiano Ronaldo a atins borna de 1.200 de meciuri din întreaga carieră de jucător profesionist", a postat Saudi Pro League pe platforma X, fostul jucător de la Real Madrid apropiindu-se de Peter Shilton, care conduce lista jucătorilor cu cele mai multe prezențe oficiale.

Ronaldo, în vârstă de 38 de ani, a deschis scorul în minutul 33, când a reluat în plasă o centrare a lui Sadio Mane, căruia îi fusese anulat un gol în primul minut de joc.

Golul marcat de portughez a fost al 868-lea din cariera sa.

Fostul portar englez Shilton este recunoscut ca fiind deținătorul recordului pentru cele mai multe meciuri disputate la profesioniști în competiția masculină, deși totalul este contestat. Unele site-uri de statistică spun că numărul este de 1.390, dar Shilton însuși, pe feed-ul său X, îl dă ca fiind de 1.387, notează presa spaniolă.

Al Nassr ocupă locul doi în clasament, cu 37 de puncte, la șapte de Al Hilal, în timp ce Al Riyadh este pe locul 14, cu 16 puncte.