Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din 2023. Portughezul, un nou gol pentru Al-Nassr

Ronaldo marchează al 54-lea său gol în 2023
Ronaldo marchează al 54-lea său gol în 2023AFP
În ultimul meci al anului pentru Al-Nassr, Cristiano Ronaldo a a marcat golul cu numărul 54 din 2023.

Al-Taawon 1-4 Al-Nassr

Al-Nassr a învins în deplasarea de la Al-Taawon, scor 4-1, în etapa cu numărul 19 din Arabia Saudită, iar Cristiano Ronaldo a marcat din nou.

Echipa portughezului este acum la șapte puncte de liderul Al Hilal, echipa lui Jorge Jesus.

Note individuale pentru unsprezece de start
Note individuale pentru unsprezece de startFlashscore

Echipa gazdă a deschis scorul grație unui penalty obținut de fostul jucător de la Sevilla, Alex Telles, care a stârnit proteste vehemente din partea lui Cristiano Ronaldo - portughezul a primit un cartonaș galben pentru acest lucru.

El Mahdioui a ratat lovitura de pedeapsă, dar a marcat din reluare.

Vizitatorii nu s-au lăsat mai prejos și au egalat în minutul 26 prin Brozovic, Cristiano și Talisca fiind artizanii fazei.

Iar în minutul 35, internaționalul spaniol Laporte a marcat cu capul din cornerul executat de Brozovic de pe partea stângă. Era deja 2-1 pentru Al-Nassr.

Cristiano Ronaldo, a treia oară cu noroc

În repriza a doua, internaționalul portughez Otávio a profitat de o eroare defensivă a lui Al-Taawon pentru a mări avantajul oaspeților.

Cristiano Ronaldo a ratat două ocazii uriașe, dar perseverența căpitanului portughez a dat roade în al doilea minut al prelungirilor, când CR7 a fructificat centrarea lui Fofana și a marcat al 54-lea său gol din 2023. Și toate la vârsta de 38 de ani.

Cel mai bun

Cu 54 de goluri în 2023, Ronaldo devine cel mai bun marcator din acest an, devansând nume ca Mbappe, Kane și Haaland.

În interviul de la finalul partidei, Cristiano a făcut o promisiune și pentru noul an: „Voi încerca să fiu cel mai bun marcator și în 2024”.