Contra îl învinge pe Reghecampf în Arabia Saudită! Damac continuă seria de succese

Damac s-a impus cu 3-0 în fața lui Al Taee
Damac s-a impus cu 3-0 în fața lui Al TaeeX / DAMAC_CLUB
În runda cu numărul 18 din campionatul saudit, Damac s-a impus pe teren propriu cu 3-0 în fața celor de la Al Taee.

Damac - Al Taee 3-0

Damac își continuă forma de vis din acest sezon și înregistrează cea de-a cincea victorie consecutivă în campionat. În acest moment, echipa lui Cosmin Contra și Nicolae Stanciu este pe locul 5, la 4 lungimi distanță de podiumul care i-a permite o calificare în Liga Campionilor Asiei.

Deschiderea de scor a fost semnată de Chafai în minutul 57, jucătorul profitând de o respingere în față a portarului advers, la o fază fixă executată de Nicolae Stanciu.

În minutele de final, algerianul Chafai a reușit dubla. Este de menționat faptul că jucătorul evoluează pe poziția de apărător central.

Lovitura de grație avea să vină în prelungiri și să fie semnată de Nicolae Stanciu, care a ajuns astfel la 3 reușite și 4 pase decisive pentru Damac în acest sezon.

De partea cealaltă, Al Taee, echipa lui Laurențiu Reghecampf, este pe locul 13, cu 17 puncte și înregistrează cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat.

Marko Dugandzic și Andrei Cordea au fost titulari pentru Al Taee împotriva lui Damac. Oaspeții au rămas în 10 oameni în prelungiri după eliminarea lui Mensah.