Arabia Saudită: Reghe, învins la limită de lider / Tătărușanu, pe loc de retrogradare

Al Taee a fost învinsă la limită de Al Hilal, scor 2-1
Al Taee a fost învinsă la limită de Al Hilal, scor 2-1Twitter / @tai1381
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate vineri seară în cadrul rundei cu numărul 16 din campionatul saudit.

Al Taee - Al Hilal 1-2

Deși au înregistrat încă un eșec pe teren propriu, cei de la Al Taee au avut o prestație destul de bună în fața liderului Al Hilal, care acumulează un total de 44 de puncte și se distanțează la 10 lungimi de urmăritoarea Al Nassr în fruntea clasamentului.

De partea cealaltă, formația lui Laurențiu Reghecampf rămâne pe locul 12, cu 17 puncte. Andrei Cordea și Marko Dugandzic au fost rezerve și au intrat în actul secund.

Toate cele trei goluri ale partidei au fost marcate în prima repriză. Al Dawsari a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 20 dintr-o centrare venită de la Al Faraj din flancul drept.

După 10 minute, golgheterul Mitrovic a transformat un penalty pe care anterior tot el l-a obținut.

Părea că vom asista la o nouă victorie categorică a liderului Al Hilal, care a dipus în etapa trecută cu 3-0 în fața rivalilor de la Al Nassr. Acest scenariu nu a fost însă valabil pentru Laurențiu Reghecampf, asistenții VAR intervenind și anulând un gol de toată frumusețea reușit de Ruben Neves.

În minutele de prelungire din prima repriză, Tariq Abdullah l-a surprins pe Bono cu un șut superb de la mare distanță.

Al Khaleej - Abha 3-1

S-a contorizat un nou eșec pentru Abha, formația la care este legitimat portarul Ciprian Tătărușanu ajungând la 4 înfrângeri consecutive și fiind pe loc de retrogradare (locul 16 - 13 puncte).

Martins (min 16) și Sherif (min 45+3) au asigurat un avantaj de două goluri pentru gazde la pauză, în vreme ce Rodrigues a făcut 3-0 în minutul 59.

Marcatorul primului gol al celor de la Al Khaleej, Martins, a fost eliminat în minutul 64.

Abha nu a reușit însă să profite prea mult, înscriind prin Al Sudani golul de onoare în minutul 80.

Într-o altă partidă din runda 16, Al Taawon a dispus cu 4-1 de Al Feiha.

De la ora 20:00, Al Nassr și Al Riyadh se întâlnesc în derby-ul Riyadhului.