Ciprian Tătărușanu a încasat trei goluri de la Karim Benzema

Tătărușanu nu l-a putut opri pe Benzema
Tătărușanu nu l-a putut opri pe BenzemaAbha
Echipa portarului român Ciprian Tătărușanu, Abha, a fost învinsă cu 4-2 de Al Ittihad.

Al Ittihad - Abha 4-2

Benzema a făcut unul dintre cele mai bune meciuri de la transferul în Arabia Saudită fix împotriva lui Ciprian Tătărușanu. Atacantul francez a deschis scorul în minutul 38, din penalty, după ce tot el a fost faultat în careu. Coechipierii lui Tătărușanu au restabilit egalitatea în minutul 51, prin Toko Ekambi, însă egalitatea a durat doar trei minute.

Același Benzema l-a servit excelent pe Coronado, care a readus-o pe Al Ittihad în avantaj. Benzema a mai înscris apoi două goluri într-un interval de două minute 67-69. Prima dată a scăpat singur cu Tătărușanu și l-a învins fără probleme, pentru ca apoi să primească o pasă perfectă din partea lui Coronado. Pentru evoluția sa, Benzema a primit nota maximă din partea Flashscore, 10. În schimb, portarul român a primit nota 5,9.

Prin cele trei goluri marcate, Benzema a ajuns la 8 reușit în Arabia Saudită, având în cont și patru pase decisive.

După 13 etape, Al Ittihad are 24 de puncte, cu 11 mai puțin decât liderul Al Hilal. Abha are doar 13 puncte și este pe locul 13.