Karim Benzema, gol şi assist pentru Al-Ittihad în liga saudită

Al-Ittihad - Al-Hazem 2-2
Al-Ittihad - Al-Hazem 2-2AFP
Atacantul francez Karim Benzema a înscris un gol şi a oferit o pasă decisivă în partida pe care echipa sa, Al-Ittihad, a încheiat-o la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formația Al-Hazem, joi, în etapa a unsprezecea a ligii de fotbal din Arabia Saudită.

Benzema a deschis scorul în minutul 26, însă oaspeții au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Mohamed Al-Thani (63). Al-Ittihad, campioana en titre, a preluat din nou conducerea în minutul 81, când, în urma unui corner, mingea a ajuns la Benzema, care a driblat un adversar în interiorul careului şi i-a pasat apoi lui Hassan Kadesh, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate.

Bucuria gazdelor a durat însă doar cinci minute, Al-Hazem reuşind să egaleze din nou, prin Faiz Selemani (86), spre dezamăgirea fanilor lui Al-Ittihad.

Acesta este al patrulea meci fără victorie pentru echipa lui Karim Benzema, aflată pe locul al cincilea în clasament, la 5 puncte distanță de liderul Al-Hilal, care va juca vineri pe teren propriu cu Al-Ahli Jeddah.

Benzema, fostul căpitan al echipei Real Madrid, a marcat cinci goluri şi a oferit trei pase decisive în nouă meciuri disputate în liga saudită, de la sosirea sa la Al-Ittihad, în această vară.