Cele mai importante evenimente din weekend: Fanii lui Luton, aproape de șoc / PSV e pe val

Luuk de Jong (PSV)
Luuk de Jong (PSV)AFP, Flashscore
Suntem aproape de finalul anului 2023, iar majoritatea campionatelor europene intră în pauza de iarnă. PSV Eindhoven merită o rundă de aplauze și toată lumea este alături de căpitanul lui Luton, Tom Lockyer. Fie că este vorba de ultimul gol al lui Emil Forsberg în Bundesliga sau de marea ratare a lui Steven Berghuis, Flashscore îți prezintă cele mai interesante și cele mai ciudate momente din acest weekend.

Golul weekendului

Suedezul Emil Forsberg a petrecut opt ani în tricoul lui RB Leipzig și a ajutat echipa germană să câștige Liga Campionilor, două cupe și o Supercupă.

Cu toate acestea, cu puțin timp înainte de meciul din weekend cu Hoffenheim, a apărut vestea că meciul de sâmbătă va fi ultimul său meci înainte de a se transfer în Major League Soccer. A fost o despărțire foarte emoționantă, grație unui gol mare care s-a dovedit a fi cel câștigător.

Forsberg a preluat magistral o pasă lungă de la Lois Openda și a trimis mingea direct sub transversală. Leipzig s-a impus în cele din urmă cu 3-1, iar golul cu numărul 40 în Bundesliga al suedezului a pus capăt simbolic unei epoci frumoase.

Eșecul weekendului

Chiar și înainte ca Steven Berghuis să se transfere Feyenoord la Ajax, era un marcator important, reușind să înscrie mai multe goluri în patru sezoane consecutive.

Cu toate acestea, în prezent se află în dificultate, marcând doar un singur gol în actualul sezon. Forma sa a fost rezumată de situația de la finalul meciului dintre Ajax și Zwolle. La scorul de 2-1, Berghuis a ratat cu poarta goală.

Din păcate pentru echipa sa, oaspeții au egalat la 2-2 în penultimul minut.

Punctul culminant al rețelelor sociale

Bundesliga ar putea aduce investitori străini, iar fanii lui Union Berlin au decis să protesteze. Aceștia și-au împachetat în buzunare monede de ciocolată învelite în folie de aur în timpul deplasării la Bochum. După ce au aruncat aceste monede pe teren, meciul a fost boicotat timp de 12 minute!

Atacantul japonez Takuma Asano nu a putut refuza "oferta" fanilor. El a luat bomboanele de pe teren și s-a bucurat cu plăcere de ele. "Ciocolata mi-a dat putere", s-a amuzat el după meci. Câteva momente mai târziu, chiar înainte de finalul primei reprize, a reușit să marcheze.

Statistica weekendului

Există un total de 734 de echipe în cele 55 de ligi de fotbal de primă ligă din Europa, dar doar PSV Eindhoven se poate lăuda că a jucat întregul sezon de până acum fără să piardă vreun punct în campionat.

PSV a încheiat anul în Eredivisie cu o victorie categorică, 4-0 pe terenul lui AZ Alkmaar, având deja un avantaj de trei goluri în minutul 16. Recordul lor din toamnă în Eredivisie este de 56 de goluri marcate și doar șase goluri primite.

Ultima dată când a avut loc un astfel de moment incredibil în campionatul Olandez a fost în 1987, acest record fiind reușit tot de PSV. În acest sezon, Virtus din San Marino a ținut mult timp pasul cu PSV, dar a pierdut cu 3-0 în fața lui Cosmos la sfârșitul săptămânii trecute, lăsând PSV ca fiind singurul club rămas cu acest record perfect.

Povestea weekendului

Tom Lockyer este un simbol pentru fanii lui Luton. Cu banderola de căpitan pe mână, el a condus echipa de pe Kenilworth Road în vârful fotbalului englez după 31 de ani.

Din păcate, a fost nevoit să urmărească finalul meciului de play-off împotriva lui Coventry, disputat pe Wembley în luna mai, alături de familia sa de pe patul de spital, după ce s-a prăbușit pe teren. Cu toate acestea, Lockyer a revenit repede în acțiune.

Acest lucru s-a întâmplat din nou. Fundașul preferat al fanilor s-a prăbușit din nou pe teren împotriva lui Bournemouth și a fost resuscitat de medicii clubului.

Meciul nu a continuat, dar important este că galezul este din nou conștient. Cu toate acestea, clubul nu a făcut publice mai multe detalii, în așteptarea rezultatelor examinării medicale. Cu toate acestea, două probleme cardiace în șapte luni par să indice o problemă de fond mai gravă.

Fotografia weekendului

În urmă cu un an, la Cupa Mondială din Qatar, mijlocașul olandez Davy Klaassen nu avea păr, fiind chel. Dar când a intrat pe teren în ultimele minute ale meciului din Serie A italiană dintre Lazio Roma și Inter Milano, acesta a apărut cu un păr des și blond, fiind observat de oficialii fostei echipe, Ajax.

Schimbarea a fost observată de administratorii site-ului Ajax, pentru care Klaassen a jucat cândva, iar fotografia pe care au făcut-o direct de la transmisia TV a devenit virală. Ăsta e chiar Davy? Și cum este posibil ca părul său să fi crescut atât de repede?