Campioana City o învinge pe Chelsea cu rezervele

Julian Alvarez a marcat golul victoriei pentru Manchester City
Julian Alvarez a marcat golul victoriei pentru Manchester CityProfimedia
Campioana Manchester City, care a câștigat în acest sezon al treilea titlu consecutiv în Premier League, a învins-o pe Chelsea cu 1-0, într-o partidă în care antrenorul Pep Guardiola a odihnit numai puțin de nouă titulari.

Manchester City - Chelsea 1-0

City a sărbătorit al treilea titlu consecutiv și al cincilea din ultimii șase ani, printr-o victorie la limită cu Chelsea

”Cetățenii” s-au impus prin golul marcat de Julian Alvarez în prima repriză (12). Argentinianul a fost aproape de o dublă, însă golul său din minutul 71 a fost anulat de VAR pentru un henț la Mahrez.

Pep Guardiola a decis să odihnească mai mulți dintre jucătorii săi de bază, în vederea finalelor din Cupa Angliei (3 iunie cu Manchester United) și Liga Campionilor (10 iunie - Inter Milano).

Golgheterul Erling Haaland și creierul echipei, belgianul Kevin De Bruyne, au fost introduși doar pe finalul partidei, fără să aibă vreun impact major asupra desfășurării ostilităților.