Aston Villa, o forță de luat în seamă în Premier League. A marcat 4 goluri cu West Ham

Atacantul englez al lui Aston Villa #11 Ollie Watkins (L) sărbătorește alături de coechipieri după ce a marcat al treilea gol. AFP
Aston Villa a ajuns la 11 victorii consecutive pe teren propriu în campionat - cea mai lungă serie de victorii a Villans de la o serie de 13 victorii încheiată în octombrie 1983 - învingând West Ham United pe Villa Park și urcând pe locul cinci în clasamentul Premier League (PL), la doar două puncte de liderul Manchester City.

Pe măsură ce prima repriza se apropia de final, gazdele au început să se impună, dominând posesia și creându-și o ocazie imensă pe care Ollie Watkins, în mare formă, a irosit-o agonizant.

În minutul 30, Watkins s-a revanșat pentru această ratare, oferindu-i o pasă lui Douglas Luiz, care a marcat cu un șut bine plasat și a devenit primul jucător care a marcat în șase apariții consecutive în PL pe Villa Park.

Condusă la pauză în PL pentru prima dată în acest sezon, West Ham trebuia să își ridice nivelul de joc, însă lucrurile au mers din rău în mai rău la scurt timp după pauză.

Mijlocașul brazilian al lui Aston Villa #06 Douglas Luiz sărbătorește după ce a marcat al doilea gol din penaltyAFP

O pasă neglijentă a lui Lucas Paquetá a dus la un fault neglijent al lui Edson Álvarez asupra lui Ezri Konsa, oferindu-i lui Luiz șansa de a face ”dubla” de la punctul cu var.

După ce a semnat recent o prelungire a contractului, Jarrod Bowen și-a dovedit valoarea, reușind să înscrie un gol cu care a devenit doar al treilea jucător din istoria PL care a marcat în toate cele cinci meciuri de deschidere în ligă din deplasare.

Atacantul englez al lui Aston Villa #11 Ollie Watkins sărbătorește după ce a marcat cel de-al treilea gol al lorAFP

Acest gol a însemnat că în fiecare dintre ultimele șase meciuri în deplasare ale Ciocănarilor din PL ambele echipe au marcat.

Watkins a rupt, însă, rapid relativul echilibru de pe tabelă și a dus scorul la 3-1.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Venit de pe bancă, Leon Bailey a închis tabela după ce a dat dovadă de agilitate în suprafața de pedeapsă, confirmând sfârșitul unei serii de 10 întâlniri directe fără victorie pentru Villa.

De cealaltă parte, după ce anterior a avut 14 întâlniri directe în PL fără înfrângere (V8, E6), David Moyes suferă prima sa înfrângere în campionat în fața lui Villa, lăsând West Ham pe locul 9.