Arteta, "uimit" de lupta aprigă pentru titlu în Premier League dintre Arsenal, Liverpool și City

Mikel Arteta
Mikel ArtetaProfimedia
Mikel Arteta, managerul lui Arsenal, a declarat că o dispută palpitantă între Liverpool și Manchester City dă și mai mult credit faptului că echipa sa se află în fruntea Premier League cu 10 meciuri înainte de marele final.

Tunarii, care au ca obiectiv câștigarea primului titlu de campionat din ultimii 20 de ani, sunt la egalitate cu Liverpool, dar conduc la diferența de goluri, iar City, locul trei, se află la doar un punct în spatele lor, într-o cursă palpitantă pentru titlu.

Arsenal a fost marea câștigătoare a weekend-ului trecut, când a marcat pe final de meci și a învins Brentford cu 2-1, obținând a opta victorie consecutivă în campionat, în timp ce City a remizat cu Liverpool pe Anfield, scor 1-1.

”Este o situație uimitoare”

"Este grozav să fii în frunte, asta e sigur - a fost un meci de fotbal extraordinar, cu două echipe magnifice, cu atât de multe alternative", a declarat Arteta la conferința de presă de dinaintea meciului, înainte de confruntarea de marți din Liga Campionilor cu Porto.

"Cred că este o situație uimitoare în care suntem implicați, uitându-ne la nivelul pe care îl au acele două echipe și noi ne aflăm încă acolo și suntem încă în top.

"Așadar, ambiția crește, vrem să continuăm să fim acolo și trebuie să continuăm meci de meci".

Arsenal încearcă, de asemenea, să pună capăt unei lungi secete în Europa, ajungând în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată din 2010.

Cu toate acestea, va trebui să răstoarne marți, pe Emirates, un deficit de 1-0 în prima manșă, dacă vrea să ajungă în sferturi.

"Aceasta este oportunitatea pe care o avem mâine, în fața oamenilor noștri și pe stadionul nostru", a adăugat Arteta.

"Pentru 96 de minute aduceți energia voastră, zgomotul și haideți să o facem împreună".

"Ne vom concentra doar să fim noi înșine”

Forma uimitoare a oamenilor lui Arteta pe plan intern contrastează puternic cu prestația lor din Portugalia de acum trei săptămâni.

Arsenal nu a reușit nici măcar un șut pe poartă înainte de a trăi un adevărat șoc pe final, când Galeno a înscris în minutul 93.

Dar Arteta rămâne încrezător că echipa sa poate schimba lucrurile la Londra.

"Fiecare adversar are punctele sale forte și punctele slabe și modul în care abordează jocul, iar acum îi cunoaștem un pic mai bine", a spus Arteta.

"Ne vom concentra doar să fim noi înșine și să facem mai multe lucruri pe care le putem controla mai bine decât am făcut-o acum câteva săptămâni".

Gabriel Martinelli a ratat victoria cu Brentford din cauza unei accidentări la picior și nu este de așteptat să se recupereze la timp pentru a se confrunta cu Porto.