Van Dijk spune că Liverpool trebuie să "se bucure de moment" în timp ce cursa pentru titlu se strânge

Van Dijk în acțiune pentru Liverpool
Van Dijk în acțiune pentru LiverpoolProfimedia
Căpitanul lui Liverpool, Virgil van Dijk (32 de ani), a declarat că remiza 1-1 cu Manchester City, care a lăsat trei echipe despărțite de un singur punct în fruntea Premier League, a fost "dulce-amăruie" pentru Reds.

În ultima confruntare din Premier League a lui Jurgen Klopp cu Pep Guardiola, Liverpool a fost condusă la pauză după golul lui John Stones, care a deschis scorul la cornerul lui Kevin De Bruyne.

Dar gazdele au revenit în repriza a doua după ce Alexis Mac Allister a egalat din penalty.

În ciuda faptului că i-a lipsit o serie de jucători cheie din cauza accidentărilor, Liverpool a ratat o mulțime de ocazii de a deschide un avans de patru puncte în fața lui City, care își propune să devină prima echipă care câștigă vreodată patru titluri consecutive în prima ligă engleză.

Împărțirea punctelor o lasă Arsenal pe primul loc la diferența de goluri față de Liverpool, iar City la un punct în spatele ei, pe locul trei.

Top cinci în Premier League
Top cinci în Premier LeagueFlashscore

"Am avut ocazii foarte bune, din păcate nu am reușit să obținem golul victoriei, dar în general este un punct dulce-amărui", a declarat Van Dijk pentru Sky Sports.

"Bazându-ne pe a doua repriză, ar fi trebuit să câștigăm, dar și ei au lovit bara. A fost foarte aproape.

"Manchester City a avut foarte mult succes cu trofeele pe care le-a câștigat și fiecare meci pe care l-am jucat împotriva lor a fost foarte intens. Fiecare meci este atât de dificil, au calitate pe tot terenul și acesta este motivul pentru care au făcut tripla anul trecut. Respect acest lucru, dar obiectivul nostru astăzi a fost să câștigăm meciul.

"Să ne întoarcem cu un punct nu este o situație rea și trebuie să ne concentrăm pe ceea ce urmează. Trebuie doar să ne bucurăm de moment".

Mac Allister a marcat golul egalizator al lui Liverpool
Mac Allister a marcat golul egalizator al lui LiverpoolProfimedia

Singura victorie a lui City pe Anfield din 2003 încoace rămâne o victorie cu 4-1 în spatele ușilor închise în urmă cu trei ani.

Iar oamenii lui Guardiola se confruntă cu un alt meci uriaș în cursa pentru titlu în următoarea etapă, acasă cu Arsenal, pe 31 martie.

"Știam ce ne așteaptă venind aici", a spus Stones.

"Ne simțim un pic dezamăgiți în vestiar. Am venit aici pentru a câștiga, dar este un loc atât de dificil.

"Este un pic greu pentru mine acum să analizez jocul. Știm ce echipă de top sunt și ce aduc și am avut multe meciuri foarte bune împotriva lor.”