Arteta o laudă pe Arsenal: ”Îmi place mentalitatea echipei, determinarea și dorința de a câștiga”

Arteta sărbătorește cu jucătorul său golul lui Rice.
Arteta sărbătorește cu jucătorul său golul lui Rice.GLYN KIRK/AFP
Antrenorul tunarilor, Mikel Arteta, a lăudat mentalitatea echipei sale după victoria de duminică cu 3-1 în fața lui Manchester United, dar a spus că jucătorii săi trebuie să găsească o modalitate de a-și învinge adversarii mai devreme, în loc să se bazeze pe "momente magice" la final.

United a deschis scorul în minutul 27 prin Marcus Rashford după o pasă venită de la, însă gazdele au restabilit egalitatea după doar un minut, prin Odegaard.

În prelungiri, Arsenal a marcat de două ori, prin Declan Rice și Gabriel Jesus, iar Arsenal a bifat a treia victorie a sezonului.

"Îmi place mentalitatea echipei, determinarea, dorința de a câștiga", a spus Arteta.

"Echipa a meritat să câștige, dar meciul ar fi putut să decurgă altfel dacă reușeam să înscriem mai devreme".

Arsenal a remizat cu Fulham săptămâna trecută, după ce a învins în primele etape Nottingham Forest și Crystal Palace la un singur gol diferență. Tunarii revin în acțiune pe 17 septembrie, într-o confruntare cu Everton.

"Trebuie să ne îmbunătățim pentru că nu ne putem mereu baza pe câte un moment magic pe final de meci". - a declarat Arteta după meciul de duminică.

Mijlocașul Declan Rice, care a ajuns la Arsenal pentru suma de 117 milioane de euro, a marcat primul său gol și a declarat că nu a simțit o presiune suplimentară din cauza prețului de transfer. "Nu pot controla prețul meu", a declarat Rice într-un interviu acordat Sky Sports.

"Am jucat bine la West Ham timp de câțiva ani și am dat tot ce am avut mai bun. De atunci, am încercat să las toate astea în urmă și să fac tot ce pot mai bine. Mai sunt încă multe de făcut", a adăugat fotbalistul.