Arsenal trece de Brighton și revine în fruntea Premier League

Golul de deschidere al lui Bukayo Saka a venit la scurt timp după jumătatea de oră de jocAFP
Arsenal a revenit în fruntea clasamentului Premier League grație unei victorii categorice cu 3-0 în fața lui Brighton, sâmbătă seara, pe Amex Stadium.

Tunarii au început în forță și aproape au trecut în avantaj după doar două minute, când Gabriel Magalhães a reluat cu capul o lovitură liberă a lui Martin Ødegaard, care a trecut puțin pe lângă.

Julio Enciso a irosit o șansă decentă pentru Brighton pe contraatac, dar Arsenal a dictat în mare măsură ritmul partidei. Bukayo Saka a trimis pe lângă poartă la revenirea sa în echipă, înainte de a-i oferi lui Gabriel Jesus ocazia de a trage la poartă, dar brazilianul a fost blocat de Bart Verbruggen.

Statisticile cheie de pe stadionul Amex
Statisticile cheie de pe stadionul AmexOpta by StatsPerform

Aceeași combinație a funcționat pentru deschiderea scorului pentru Arsenal, când Jesus a fost faultat de Tariq Lamptey în careu, iar Saka a transformat cu calm penalty-ul rezultat, al 14-lea său gol în acest sezon.

Vizitatorii și-au păstrat avantajul înainte de pauză datorită unei parade acrobatice a lui David Raya care a respins șutul lui Enciso de la distanță, încheind o primă repriză captivantă.

Paraguayanul a fost cea mai mare amenințare a lui Brighton și l-a forțat pe Raya să salveze din nou în primul minut al reprizei secunde.

Cu toate acestea, Arsenal a călcat accelerația când Jesus a reluat cu capul o centrare a lui Kai Havertz la bara a doua, înainte ca acesta din urmă să înscrie pentru a dubla avantajul Tunarilor.

Fosta vedetă de la Brighton, Leandro Trossard, a intrat de pe bancă și a fost huiduit de publicul local și aproape că i-a redus la tăcere când șutul său jos a fost respins de Verbruggen.

Totuși, el a profitat de următoarea sa ocazie, trimițând peste Verbruggen după ce a fost lansat de Havertz, încununând o prestație impresionantă în deplasare.

Arsenal a păstrat, de asemenea, a cincea poartă intactă consecutivă în deplasările din Premier League, punând totodată capăt seriei de 12 meciuri fără înfrângere a lui Brighton pe teren propriu în competiție.

Jucătorii lui Arsenal sărbătoresc un blocaj târziu al lui Gabriel pentru a-și păstra foaia curatăReuters

Oamenii lui Mikel Arteta reiau, cel puțin temporar, controlul cursei pentru titlu, lăsând Brighton la cinci puncte în urma primelor șapte după o a treia partidă la rând fără victorie.

Flashscore Omul meciului: Kai Havertz (Arsenal)