Arteta, managerul lui Arsenal, laudă curajul lui Ramsdale după eroarea cu Brentford

Ramsdale sărbătorește față de fanii lui Brentford după golul de final al lui ArsenalAFP
Portarul lui Arsenal, Aaron Ramsdale (25 de ani), a dat dovadă de putere și și-a revenit după ce a fost pe punctul să-și compromită echipa cu o greșeală imensă, care a dus la golul egalizator al lui Brentford.

Portarul englez și-a pierdut locul de titular în favoarea lui David Raya în acest sezon, dar, în condițiile în care Raya, împrumutat la Brentford, nu a fost eligibil, Ramsdale a apărut pentru prima dată din 7 ianuarie.

O primă repriză fără evenimente pentru Ramsdale s-a transformat într-un coșmar la pauză, când a stat mult prea mult timp pe minge în interiorul careului său de șase metri și i-a permis lui Yoane Wissa să se năpustească.

Fanii din deplasare au încercat să intre pe sub pielea lui Ramsdale, făcându-i în mod repetat o serenadă cu o comparație defavorabilă cu Raya și întâmpinându-i fiecare atingere cu aplauze sarcastice.

Dar portarul englez a realizat două parade în repriza a doua pentru a menține meciul la 1-1, înainte ca lovitura de cap din final a lui Kai Havertz să trimită Arsenal în fruntea clasamentului pentru prima dată din ajunul Crăciunului, cu o victorie cu 2-1.

Ramsdale în genunchi după greșeala sa
Ramsdale în genunchi după greșeala saProfimedia

Ramsdale a fost numai zâmbete după fluierul final, fiind îmbrățișat de coechipierii săi și de Arteta, care l-a descris ca fiind "o persoană cu o personalitate și un curaj uriaș".

Arteta a lăudat reacția lui Ramsdale după greșeală.

"Nu sunt surprins pentru că întreaga echipă, întregul stadion, a fost în spatele lui și are acest respect și această admirație", a spus el.

"Chiar am vrut să câștigăm pentru el în acel moment și el chiar ne-a ajutat să câștigăm".

Managerul lui Brentford, Thomas Frank, a vorbit, de asemenea, cu Ramsdale după fluierul final.

"I-am spus că eu cred că este un portar foarte bun și că nu am vrut să fie implicat în acea situație", a spus Frank.

"Nu cred că a fost o greșeală, cred că a fost o presiune foarte bună din partea lui Wissa".