Al Hilal a stabilit un record de victorii consecutive în Saudi Pro League

Al Hilal a obținut 14 victorii în ultimele 14 meciuri
Al Hilal a obținut 14 victorii în ultimele 14 meciuriAFP
Liderul Al Hilal a stabilit recordul de victorii consecutive în Saudi Pro League, după ce au câștigat cu 2-0 în deplasare la Al Ettifaq, luni.

Al Ettifaq - Al Hilal 0-2

Giganții saudiți au un avans de șapte puncte în fruntea clasamentului, în fața echipei lui Cristiano Ronaldo, Al Nassr, care a învins duminică Al Shabab cu 3-2. După 21 de etape, Al Hilal a acumulat 59 de puncte.

Echipa antrenorului Jorge Jesus a obținut 14 victorii consecutive în campionat, punând capăt precedentului record al lui Al Nassr, care a câștigat 13 meciuri din noiembrie 2013 până în februarie 2014.

Sergej Milinkovic-Savic a adus-o pe Al Hilal în avantaj în minutul 40, cu o lovitură de cap după un corner. Salem Al Dawsari a adăugat al doilea gol din apropiere în timpul adițional din prima repriză.

Seara lui Al Hilal ar fi fost perfectă, dar principalul marcator, Alexander Mitrovic, a primit un cartonaș galben și va rata următorul meci, împotriva campioanei în exercițiu Al Ittihad, din cauza cartonașelor acumulate.