Luis Suarez a marcat primul său gol pentru Inter Miami

Al Hilal : Inter Miami 4-3
Al Hilal : Inter Miami 4-3Profimedia
Luis Suarez (37 de ani) a marcat primul său gol pentru Inter Miami, iar Lionel Messi (36 de ani) a înscris dintr-un penalty. Cu toate astea, nu a fost suficient pentru ca echipa din Major League Soccer să câștige amicalul cu Al Hilal, formație din Saudi Pro League, luni, la Riyadh, fiind învinsă cu 4-3.

O lovitură de cap în minutul 88 a atacantului brazilian Malcom a rezolvat un amical intens la Kingdom Arena, după ce Miami a reușit să revină de la 3-1 și să egaleze (3-3), chiar la începutul reprizei secunde.

Fostul atacant al lui Fulham și internațional sârb Aleksandar Mitrovic a deschis scorul pentru Al Hilal în minutul 10, cu o un șut care l-a depășit pe portarul lui Miami, Drake Callender, după o acțiune bine lucrată ce a despicat apărarea.

Atacantul internațional saudit Abdullah Al-Hamdan a făcut 2-0 după 13 minute, pedepsind o degajare greșită a fundașului Noah Allen de la Miami.

Sergio Busquets ar fi trebuit să reducă din diferență pentru Miami în minutul 26. Acest a șutat puternic din apropiere, dar Hbib Alwotayan, portarul lui Al Hilal, l-a blocat.

În minutul 34 însă, Luis Suarez a spart gheața. O pasă înălțată de la Jordi Alba a surprins apărarea lui Al Hilal, iar Suarez a reușit să înscrie primul său gol pentru Inter.

Inițial, golul a fost anulat pentru offside, dar o verificare VAR a anulat decizia de offside și golul a fost validat.

Al Hilal și-a refăcut însă avantajul de două goluri cu un minut înainte de pauză, când Al-Hamdan a centrat în careu pentru ca atacantul brazilian Michael să marcheze cu capul după ce Callender a ieșit neinspirat.

Statisticile cheie ale meciului la pauză
Statisticile cheie ale meciului la pauzăFlashscore

Miami a reacționat după pauză și a egalat la scurt timp după reluarea celei de-a doua reprize.

Messi a înscris pentru 3-2 din penalty în minutul 54, după ce Mohammed Jahfali a fost sancționat pentru că l-a faultat pe David Ruiz.

Un minut mai târziu, Messi a trimis o pasă lungă pentru Ruiz, iar extrema a reușit să înscrie pentru 3-3.

Meciul părea să se încheie la egalitate, dar Malcolm a marcat cu capul cu două minute înainte de final și a consfințit victoria.

Miami va înfrunta joi Al-Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, în al doilea meci amical din Arabia Saudită, înainte de a pleca în Asia pentru meciurile din Hong Kong și Japonia.