VIDEO. Messi și Suarez pun umărul la victoria echipei Inter Miami. 9 goluri în 7 apariții

New England Revolution - Inter Miami 1-4
New England Revolution - Inter Miami 1-4AFP
Lionel Messi și-a continuat seria de goluri în MLS, reușind să înscrie de două ori, iar liderul campionatului, Inter Miami, s-a impus sâmbătă cu 4-1 pe terenul celor de la New England Revolution.

Cu dubla sa, Messi, cel mai bun marcator din MLS, a ajuns la nouă goluri din șapte apariții în acest sezon.

Peste 65.612 spectatori au fost prezenți pe Gillette Stadium din Foxborough, Massachusetts, stadionul pe care Revolution îl împarte cu New England Patriots din NFL, pentru a-l vedea pe argentinianul câștigător al Cupei Mondiale.

New England, care a fost afectată de un virus în perioada premergătoare meciului și care se află pe ultimul loc în Conferința de Est, a înscris după doar 40 de secunde de la startul partidei!

Cu toate acestea, Inter Miami a avut un cuvânt de spus. Argentinianul Messi a egalat în minutul 32, scorul pauzei fiind de 1-1. Repriza a doua a fost și mai bună pentru trupa lui Tata Martino. Leo Messi a făcut dubla în minutul 68, iar Cremaschi a înscris pentru 3-1. De atlfel, nici Suareaz nu a lipsit de pe lista marcatorilor, reușind să înscrie pentru 4-1 în minutul 89.

Antrenorul Gerardo Martino a declarat că echipa începe să se închege așa cum a sperat.

"Meciul cu Kansas City a fost esențial pentru noi, pentru că tocmai fusesem eliminați de Monterrey, iar echipa și-a arătat caracterul. Acum avem trei victorii la rând și de fiecare dată suntem din ce în ce mai buni", a spus el.

Martino a spus că restul jucătorilor săi s-au obișnuit acum să joace în fața mulțimii mari pe care o atrage Messi.

"Ne-am descurcat bine. Am învățat din sezonul trecut, iar acum ne descurcăm bine", a adăugat el.

Antrenorul echipei New England, Caleb Porter, s-a declarat dezamăgit de faptul că apărătorii săi i-au permis lui Messi să aibă spațiul necesar pentru golurile sale, dar a spus că argentinianul și-a arătat clasa, făcându-i să plătească.