Dubla lui Lionel Messi o menține pe Inter Miami pe primul loc în Conferința de Est a MLS

Messi își sărbătorește dubla
Messi își sărbătorește dublaAFP
Lionel Messi (36 de ani) a marcat de două ori și a creat o nouă ocazie pentru Sergio Busquets (35 de ani), iar Inter Miami a învins sâmbătă pe Nashville cu 3-1 și s-a menținut pe primul loc în Conferința de Est a Major League Soccer.

Miami a fost condusă după ce fundașul Franco Negri a deviat în propria poartă un corner executat de Daniel Lovitz în minutul 2 al meciului de pe Chase Stadium.

Echipa lui Gerardo Martino a primit gol în fiecare dintre ultimele 11 meciuri și lucrurile se puteau înrăutăți când, trei minute mai târziu, Josh Bauer a trimis un șut în bară.

Dar Messi a adus în curând Miami la egalitate - argentinianul găsit de o pasă inteligentă a lui Diego Gomez și-a văzut șutul parat de portarul lui Nashville, Elliot Panicco, dar după ce Luis Suarez a direcționat mingea înapoi la el, Messi a înscris pentru a face 1-1 în minutul 11.

Două minute mai târziu, Messi a profitat de un joc neglijent al celor de la Nashville, dar șutul său jos cu piciorul drept a trecut pe lângăă bară.

Nashville a ieșit în forță după pauză, dar, în ciuda faptului că a dominat posesia în primele 20 de minute ale reprizei, a făcut-o steril, cu excepția câtorva șuturi de la distanță, în afara țintei, ale germanului Hany Mukhtar.

Cu nouă minute înainte de la final, Miami a reușit să tranșeze meciul când Messi a transformat un penalty.

A fost al nouălea gol al lui Messi în tot atâtea meciuri în toate competițiile din acest sezon pentru Miami, dar Martino a fost nemulțumit de modul în care echipa sa a început partida.

"Indiferent de cât de norocos a fost golul lor, nu am început bine în primele minute. Ei au fost mai concentrați, mai intens, au gestionat mai bine mingea, au presat", a spus el.

"Sunt multe lucruri pe care trebuie să le corectăm, dar aș vrea să o fac cu toată echipa. Avem șapte sau opt jucători indisponibili, ceea ce este mult într-o ligă atât de strictă precum MLS", a mai spus el.

Miami are 18 puncte în primele 10 meciuri, iar Martino a spus că este un bilanț decent, având în vedere echipa slăbită cu care lucrează.

"Toate acestea ni se întâmplă și tot am adunat 18 puncte, ceea ce este semnificativ mai mult decât anul trecut în această etapă, vom căuta să acumulăm puncte acum, astfel încât a doua parte a anului să nu fie la fel de solicitantă și dramatică ca anul trecut" , a spus el, referindu-se la nefericita tentativă târzie pentru un loc în playoff.