Bellingham salvează Anglia / Remiză între Spania și Brazilia / Germania trece de Olanda

Dominik Szoboszlai (jr.) marchează din nou pentru Ungaria
Dominik Szoboszlai (jr.) marchează din nou pentru UngariaAFP
Ungaria, adversara Germaniei în grupele Campionatului European, a câștigat și ea testul cu Kosovo și și-a extins seria impresionantă la 14 meciuri fără înfrângere. Echipa antrenorului Marco Rossi s-a impus cu 2:0 (0:0) la Budapesta.

La fel ca în victoria cu 1-0 împotriva Turciei cu patru zile mai devreme, fostul jucător de la Leipzig Dominik Szoboszlai (58') a adus echipa sa în avantaj. Zsolt Nagy (86) a închis tabela pe final.

Statistici: Ungaria vs. Kosovo

Ungaria este neînvinsă de la înfrângerea cu 2-0 în fața Italiei din 26 septembrie 2022, cu nouă victorii și cinci remize de atunci. Ungurii vor întâlni echipa DFB în al doilea meci din grupele Campionatului European, pe 19 iunie. Înaintea turneului, ei vor disputa teste cu Irlanda (4 iunie) și Israel (8 iunie).

Autogol fulgerător: Liechtenstein întrerupe seria record de înfrângeri

Între timp, echipa națională a Liechtensteinului a pus capăt celei mai lungi serii de înfrângeri din fotbalul internațional datorită unui autogol fulgerător. Remiza 1-1 (1-1 ) în Letonia a fost primul ”succes” după 24 de înfrângeri consecutive pentru echipa numărul 203 în clasamentul mondial FIFA, antrenată de germanul Konrad Fünfstück.

La Riga, Liechtenstein a preluat conducerea după doar 14 secunde, grație unui autogol al lui Marcis Oss. Cu toate acestea, Raimonds Krollis (11) a egalat rapid.

Ultimul rezultat de 1:1 a fost înregistrat în Armenia pe 8 septembrie 2021.

Următorul gol fulger: Austria spulberă Turcia

Naționala de fotbal a Austriei a câștigat și testul de anduranță al Campionatului European împotriva Turciei, după ce a marcat un nou gol fulger. Xaver Schlager, de la RB Leipzig, a marcat după 103 secunde și a adus echipa antrenorului Ralf Rangnick în avantaj, într-o victorie clară cu 6:1 (2:1) în fața Turciei. Cu trei zile înainte, colegul de club al lui Schlager, Christoph Baumgartner, marcase chiar după șase secunde împotriva Slovaciei (2:0).

Statistici: Austria vs. Turcia

Omul zilei a fost Michael Gregoritsch, de la Freiburg, cu trei goluri (44/48/59, penalty), în timp ce Baumgartner (78, penalty) și Maximilian Entrup (90+5) au marcat și ei. Hakan Calhanoglu a marcat golul egalizator pentru Turcia, tot din penalty (25').

Opt internaționali din Bundesliga aflați în unsprezece de start au jucat un rol important în cea de-a cincea victorie consecutivă a Austriei la Viena. Echipa lui Rangnick se mai impusese cu 2-0 în fața Germaniei în noiembrie. Pentru Turcia, care a învins și ea echipa DFB în noiembrie (3:2), a fost o nouă înfrângere, la patru zile după 0:1 în Ungaria.

Austria va înfrunta la Campionatul European, printre altele, Olanda și Franța. Turcia se va confrunta în Germania cu Georgia, Portugalia și Cehia.

Bellingham salvează Anglia pe Wembley

Naționala de fotbal a Angliei a evitat în ultima secundă a doua înfrângere consecutivă din acest an pe Wembley, dar este în continuare urmărită de ghinionul accidentărilor. În remiza 2:2 (0:1) cu Belgia, John Stones a trebuit să fie înlocuit după doar zece minute din cauza unei accidentări, extinzând o listă de absenți care îi include pe Harry Kane, Kyle Walker și Harry Maguire.

Statistici: Anglia - Belgia

Selecționerul Angliei, Gareth Southgate, i-a acordat un loc în primul unsprezece lui Kobbee Mainoo (18 ani), de la Manchester United, care a debutat sâmbătă în echipa națională împotriva Braziliei (0-1), după ce a intrat ca rezervă.

După o greșeală a portarului englez Jordan Pickford, Youri Tielemans a adus echipa fostului antrenor din Bundesliga Domenico Tedesco în avantaj (11). Ivan Toney a adus egalarea din penalty (17), contorizând prima sa reușită la națională, însă Tielemans a reușit o dublă înainte de pauză (36).

Cei trei lei, care au muncit din greu, au egalat prin Jude Bellingham cu câteva secunde înainte de fluierul final (90.+5).

Scoția dezamăgește și ea în fața Irlandei de Nord + Victorie pentru Elveția

Naționala de fotbal a Scoției continuă să își caute forma înaintea Campionatului European. Echipa antrenată de temmanagerul Steve Clarke, prima adversară a Germaniei în grupă la Munchen, pe 14 iunie, a pierdut cu 1-0 în fața Irlandei de Nord, pe Hampden Park din Glasgow.

A fost al șaptelea meci la rând fără victorie pentru scoțieni. Conor Bradley, în vârstă de 20 de ani, de la Liverpool FC (32 de ani), a marcat primul său gol internațional pentru oaspeți.

Statistici: Scoția - Irlanda de Nord

Scoțienii vor înfrunta echipa Germaniei în primul meci din grupă, pe 14 iunie. Înainte de aceasta, îi așteaptă testele cu Gibraltar (3 iunie) și Finlanda (7 iunie).

Elveția și-a încheiat perioada de secetă cu un laborios 1:0 (1:0) în Irlanda. Victoria la limită de la Dublin a fost primul succes al elvețienilor după cinci meciuri fără victorie. Fostul jucător al lui Bayern, Xherdan Shaqiri (23 de ani) a marcat al 30-lea său gol în al 121-lea său meci internațional, din lovitură liberă.

Statistici: Irlanda vs. Elveția

Kolo Muani înscrie: Franța învinge Chile

La trei zile după ce a pierdut cu 2-0 acasă în fața Germaniei, vicecampioana Franței a obținut o victorie la limită împotriva Chile. Echipa antrenorului Didier Deschamps s-a impus cu 3:2 (2-1) la Marsilia, într-un succes care nu poate fi neapărat considerat drept categoric.

Statistici: Franța vs. Chile

După ce a fost condusă la începutul meciului prin Marcelino Nunez (6'), Youssouf Fofana (18'), fostul jucător de la Frankfurt Randal Kolo Muani (25') și Olivier Giroud (72') au întors rezultatul. Dario Osorio (82) i-a readus pe vizitatori în joc.

De la finala Cupei Mondiale pierdută în fața Argentinei în decembrie 2022, Franța a pierdut doar cele două meciuri internaționale cu Germania, în septembrie 2023 (1-2) și sâmbăta trecută la Lyon.

La Campionatul European, francezii se vor confrunta, printre altele, cu Olanda și Austria.

Spania și Brazilia, la egalitate pe Santiago Bernabéu

Un meci realmente nebun la Madrid, acolo unde spaniolii au venit montați în urma înfrângerii din urmă cu 4 zile suferită pe London Stadium în fața Columbiei (1:0).

Statistici: Spania vs. Brazilia

Centralul portughez Nobre a acordat nu mai puțin de 3 penalty-uri în acest meci. Primul a fost transformat de Rodri în minutul 12. Olmo a punctat pentru 2-0 în minutul 36, pentru ca Rodrygo să reducă din diferență cu 5 minute înainte de pauză.

Introdus în partea secundă de numai 4 minute, puștiul Endrick a adus egalarea pentru Brazilia.

O adevărată lovitură avea să vină înainte de fluierul final, când Furia Roja a beneficiat de o nouă lovitură de pedeapsă, executată magistral de același Rodri (87).

Nu s-a terminat însă așa cum și-ar fi dorit spaniolii. Nobre a arătat punctul cu VAR și pentru brazilieni în prelungiri, Paqueta închizând tabela în minutul 90+7.

La Euro, Spania este componentă a Grupei B, alături de Italia, Croația și Albania. Trupa lui Luis de la Fuente va disputa un meci de pregătire cu Andorra pe 5 iunie, cu 10 zile înainte de a debuta în Germania.