Echipamentul roșu nu le-a purtat noroc! Columbia învinge România pentru prima dată în istorie

Duel electrizant între România și Columbia
Duel electrizant între România și ColumbiaAFP
În partida amicală disputată pe Civitas Metropolitano din Madrid, Columbia reușește să se impună pentru prima dată în istorie în fața României, scor 3-2, la capătul unei partide electrizante.

România - Columbia 2-3

Se poate spune că echipamentul roșu folosit în premieră de naționala României nu le-a purtat noroc tricolorilor. Totodată, columbienii au dominat autoritar terenul de joc, în prim-plan fiind vedetele Luis Diaz (Liverpool) și veteranul James Rodriguez (Sao Paulo).

În mod paradoxal, debutul lui Horațiu Moldovan de pe Civitas Metropolitano a avut loc tot din postura de jucător al naționalei, portarul nefiind folosit până în prezent de Diego Simeone la Atletico Madrid.

Goalkeeperul a fost învins destul de ușor la primul atac periculos al sud-americanilor, care au plecat furtunos pe contraatac. Cordoba a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Luis Diaz.

La câteva minute distanță, Valentin Mihăilă, unul dintre cei mai energici jucători din naționala lui Iordănescu, a recuperat o minge în treimea adversă, apoi l-a lansat pe Stanciu în interiorul careului.

Căpitanul naționalei a trimis în gura porții, acolo unde Denis Alibec a fost blocat în ultimul moment de un apărător advers.

Cu 10 minute înainte de pauză, sud-americanii au punctat din nou după un schimb spectaculos de pase, marcator fiind de această dată Jhon Arias.

Statistici
StatisticiFlashscore

Tricolorii au început mult mai bine repriza secundă, Moruțan, Stanciu și Alibec dând primele semnale la poarta lui Vargas, în vreme ce Cordoba, găsit într-o poziție favorabilă, a nimerit plasa laterală exterioară a porții. Moldovan a salvat spectaculos un șut din unghi expediat de Luis Diaz.

România a avut un joc ceva mai închegat odată cu dubla modificare efectuată de Edi Iordănescu, Mihăilă și Alibec fiind înlocuiți cu Hagi și Drăguș, în timp ce Luis Diaz a rămas în continuare pericolul numărul 1, incursiunile starului de la Liverpool fiind de-a dreptul spectaculoase. Introdus în locul lui Dias, Borre a semănat și el pericol la poarta tricoloră.

Un alt jucător intrat de puțin timp pe teren, Asprilla, și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Moldovan fiind din nou învins de un șut plasat din interiorul careului.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Ultimele minute de joc au aparținut românilor, Ianis Hagi reușind să reducă din diferență după un balon recuperat în ultima treime, în vreme ce Nedelcearu și Dennis Man au fost și ei aproape de gol. Același Hagi a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă.

În prelungiri, Florin Tănase, revenit după o pauză îndelungată în circuitul echipei naționale, a înscris pentru 3-2 într-o partidă absolut electrizantă.

Tricolorii opresc așadar seria de 12 partide consecutive fără înfrângere, ultimul eșec al României datând din 17 noiembrie 2022, 2-1 tot într-un meci amical cu Slovenia.

Deși a fost doar o partidă de pregătire, s-a văzut faptul că sud-americanii au tratat serios partida de la Madrid. Naționala condusă de argentinianul Nestor Lorenzo și-a extins seria de invincibilitate la 13, ”Los Cafeteros” luându-și într-un fel și revanșa pentru meciurile pierdute în fața României la Cupele Mondiale din 1994 (SUA) și 1998 (Franța), când tricolorii au avut de fiecare dată câștig de cauză în faza grupelor, 3-1, respectiv 1-0.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+4 - Final de partidă pe Civitas Metropolitano din Madrid! Columbia învinge România cu 3-2.

Min 90+3 - GOOOL România! Florin Tănase punctează pentru 3-2!

Min 90 - Partida se prelungește cu 4 minute suplimentare.

Min 89 - O nouă fază superbă reușită de Hagi și Drăguș. Atacantul lui Gaziantep trece de Vargas și trimite în mijlocul careului. Columbienii recuperează și pleacă pe contraatac, Asprilla fiind oprit în interiorul suprafeței de pedeapsă de Nedelcearu, fază în urma căreia sud-americanii au cerut penalty. Jocul a fost lăsat liber.

Min 88 - Sorescu îl înlocuiește pe Opruț.

Min 87 - Din nou ocazie pentru România. Nedelcearu recentrează cu o lovitură de cap, iar Dennis Man încearcă o foarfecă.

Min 86 - Ianis Hagi trimite puțin pe lângă poartă din lovitură liberă. Mingea a fost deviată în corner.

Min 85 - Dennis Man obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru România. Lerma vede cartonașul galben.

Min 84 - Gool România! Ianis Hagi reduce din diferență după o recuperare în ultima treime.

Min 80 - Gool Columbia! Asprilla, introdus de puține minute în teren, își trece numele pe lista marcatorilor.

Min 78 - Din nou schimbări în naționala României: Man și Tănase i-au înlocuit pe Răzvan Marin și Nicolae Stanciu.

Min 71 - Hagi trimite din voleu pe poartă. Vargas prinde.

Min 65 - Dias are o cursă de senzație și trimite în centru pentru James Rodriguez. Mai departe, decarul pasează în flanc pentru Santiago Arias, care trimite o centrare pe jos în fața porții. Moldovan a intervenit salvator.

Min 57 - Dublă schimbare la România: Hagi și Drăguș îi înlocuiesc pe Mihăilă și Alibec.

Min 53 - Ocazie România! După o fază fixă executată de Stanciu, Burcă trimite către Alibec, însă atacantul tricolorilor nu a reușit să îl învingă pe Vargas, care se resimte în urma duelului.

Min 52 - După o acțiune frumoasă a columbienilor, Moldovan respinge spectaculos un șut cu efect trimis de Luis Diaz. Corner pentru sud-americani.

Min 50 - Stanciu șutează de la distanță, însă mingea nu prinde cadrul porții.

Min 49 - Cordoba primește balonul într-o poziție favorabilă. Atacantul trimite în plasa laterală exterioară.

Min 47 - Moruțan trimite un șut pe poartă din marginea careului. Vargas reține.

Min 46 - Iordănescu a efectuat o modificăre: Nedelcearu îl înlocuiește pe Drăgușin.

Min 46 - Start de repriză secundă! Tricolorii au avut lovitura de începere!

Min 45+3 - Final de primă repriză! La pauză, Columbia conduce România cu 2-0, golurile fiind marcate de Cordoba și Arias.

Min 45 - De la margine se arată 3 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 40 - Moldovan reține un balon trimis de Arias pe spațiul porții, după o pasă venită de la Cordoba.

Min 39 - Marius Marin trimite în forță de la distanță! Mingea trece mult pe deasupra porții lui Vargas.

Min 36 - Gool Columbia! Sud-americanii își dublează avantajul prin Arias, după o combinație bună inițiată de Munoz în ultima treime.

Min 34 - Drăgușin îl blochează pe Cordoba și acordă un corner pentru Columbia.

Min 29 - Moruțan întoarce un adversar și șutează din afara careului. Balonul nu prinde însă cadrul porții.

Min 27 - Cordoba trimite din nou pe poartă cu o lovitură de cap. Moldovan reține cu ușurință.

Min 20 - Valentin Mihăilă are o incursiune frumoasă în flancul stâng. Extrema încearcă să trimită o pasă pentru Alibec, însă columbienii recuperează balonul.

Min 19 - După aproape 20 de minute, jocul României are de suferit la centrul terenului, acolo unde sud-americanii mențin posesia.

Min 10 - Răzvan Marin vede primul cartonaș galben al partidei în urma unui fault produs asupra lui Luis Diaz.

Min 8 - Ocazie mare pentru tricolori. Stanciu trimite în gura porții pentru Alibec, însă atacantul a fost blocat cu ceva emoții de defensiva columbiană.

Min 6 - Gool Columbia! Cordoba înscrie după un contraatac fulgerător inițiat de Luis Diaz în flancul drept. Mojica a centrat bine pentru Cordoba, atacantul învingându-l pe Moldovan cu o lovitură de cap.

Min 3 - Drăgușin respinge în corner o centrare periculoasă trimisă de James Rodriguez din flancul drept.

Min 1 - Fluier de start pe Civitas Metropolitano Stadium din Madrid! Columbienii au avut lovitura de începere! Tricolorii evoluează în echipament complet roșu.

Echipele de start

Față de partida cu Irlanda de Nord, au fost înlocuiți în prima echipă portarul Niță, fundaşii Mogoş și Manea, mijlocaşi Cicâldău, Man şi Coman, precum şi atacantul Puşcaş.

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Opruț, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 21. Moruțan.

Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase

Partida amicală dintre România și Columbia atrage în tribune aproape 35.000 de spectatori. Cu câteva ore înaintea startului partidei, FRF anunță că numărul românilor din tribune este de peste 15.000.

Naționala antrenată de Edward Iordănescu va evolua în premieră în echipamentul de culoare roșie.

Ștefan Târnovanu și Adrian Rus nu au fost incluși în lotul pentru duelul cu Columbia.

Comentariul audio poate fi ascultat pe Flashscore, în timp ce meciul este transmis în direct de Antena 1.