Amical spectaculos! Borussia Dortmund a învins-o pe Manchester United cu 3-2

Diferența a fost făcută de golul marcat de Youssoufa Moukoko
Diferența a fost făcută de golul marcat de Youssoufa MoukokoAFP
Echipa germană de fotbal Borussia Dortmund a învins formația engleză Manchester United cu scorul de 3-2, duminică, într-un meci amical jucat la Las Vegas (Nevada/SUA).

Diferența a fost făcută de golul marcat de Youssoufa Moukoko (71), pe Allegiant Stadium, arena pe care își dispută meciurile echipa de fotbal american Las Vegas Raiders (NFL).

Antrenorul lui United, olandezul Erik ten Hag, a folosit echipa a doua, lăsând pe banca de rezerve jucători ca Marcus Rashford, Bruno Fernandes sau Mason Mount. Totuși, formula improvizată a ''diavolilor roșii'' a dominat jocul în multe momente din prima repriză.

Atacantul olandez Donyell Malen a reușit dubla în minute consecutive (43, 44), după ce Diogo Dalot deschisese scorul pentru United (24). Brazilianul Antony (52) a restabilit egalitatea.

Manchester United a încheiat turneul american cu o victorie (2-0 cu Arsenal) și trei înfrângeri (1-3 cu Wrexham, 0-2 cu Real Madrid și 2-3 cu Dortmund).

Dortmund, care în primul din acest turneu în SUA a surclasat formația San Diego Loyals cu 6-0, va juca următoarea partidă pe 3 august, contra altei echipe din Albion, Chelsea.