Kylian Mbappe, hattrick cu Montpellier. PSG face scor de tenis în deplasare

Kylian Mbappe și Lee Kang In sărbătoresc un gol contra celor de la Montpellier
Kylian Mbappe și Lee Kang In sărbătoresc un gol contra celor de la MontpellierProfimedia
PSG s-a impus cu 6-2 pe terenul lui Montpellier, într-un meci în care parizienii s-au dezlănțuit după pauză. Kylian Mbappe a marcat un hattrick pentru campioana Franței, la meciul 200 în tricoul echipei.

Vitinha a deschis scorul repede pentru parizieni, după nici un sfert de oră. Mbappe i-a pasat portughezului, care a înscris cu un șut din marginea careului.

Kylian a dublat avantajul oaspeților la jumătatea primei reprize.

Kolo Muani l-a găsit pe colegul său în careu, iar acesta a preluat perfect și a finalizat cu un șut pe colțul din dreapta.

Totuși, deși părea un galop de sănătate, Montpellier a egalat până la pauză.

Arnaud Nordin, din penalty, și Teji Savanier au marcat și au dus scorul la 2-2.

Imediat după pauză, Mbappe a intrat în acțiune.

Atacantul a trimis la colțul lung, aproape de vinclu. Mingea s-a izbit de bara transversală și a intrat în poartă.

Sud-coreeanul Kan-In Lee a înscris și el un gol fabulos, apoi Mbappe a semnat hattrickul în minutul 63, după ce a finalizat simplu din pasa lui Vitinha.

Mbappe, meciul 200 pentru PSG

Francezul a ajuns la 200 de partide în Ligue 1, timp în care a marcat 188 de goluri.

L-a depășit pe Fleury Di Nallo în topul golgheterilor all time și a urcat pe locul 8 în această ierarhie.

Montpellier – PSG s-a încheiat 2-6, după ce Nuno Mendes a marcat și el pe final, iar parizienii pun 12 puncte între ei și Brest, cu 8 etape rămase de jucat.

După victoria cu Montpellier, PSG s-a distanțat la 12 puncte de Brest, în fruntea clasamentului din Ligue 1.