Luis Enrique explică motivul pentru care îi oferă puține minute de joc lui Mbappe

Kylian Mbappe, alături de Luis Enrique
Kylian Mbappe, alături de Luis EnriqueProfimedia/ IMAGO
Fanii lui PSG au primit un răspuns în ceea ce privește situația dintre Kylian Mbappe și Luis Enrique, antrenorul parizienilor.

Recent, în spațiul public au apărut numeroase reacții în ceea ce privește decizia antrenorului spaniol Luis Enrique (53 de ani) de a nu-l utiliza pe Mbappe (25 de ani) în toate cele 90 de minute în timpul jocurilor oficiale.

În ultimele 3 etape din Ligue 1, superstarul francez a evoluat 29 de minute cu Nantes, venind de pe bancă și înlocuindu-l pe Asensio, în vreme ce în partida cu Rennes a început ca titular și a jucat doar 64 de minute.

În duelul cu AS Monaco din cea mai recentă etapă, Mbappe a fost schimbat la pauză, iar atacantul a fost ulterior observat în timp ce urmărea meciul din tribună, alegând să nu se alăture colegilor săi de pe banca de rezerve.

"Mai devreme sau mai târziu, vom juca fără Mbappe”

Fanii lui PSG au început să-și pună semne de întrebare și s-au gândit că între Mbappe și Luis Enrique ar exista tensiuni după ce atacantul francez a anunțat conducerea că va pleca de la echipă în această vară, cel mai probabil Real Madrid fiind următoarea sa destinație.

În replică, tehnicianul spaniol a oferit în mod public mult așteptatul răspuns la întrebarea legată de timpul acordat pe terenul de joc lui Mbappe. Luis Enrique spune că nu are nimic personal cu fotbalistul și nu vrea să creeze controverse. Scopul său este acela de a găsi variante înlocuitoare, întrucât este conștient de faptul că pe viitor echipa nu se va mai putea baza pe serviciile golgheterului din Franța.

"Mai devreme sau mai târziu, vom juca fără Mbappe, așa că sunt în căutarea celei mai bune opțiuni pentru echipă. Nu vreau să creez controverse, este decizia mea", a fost reacția lui Luis Enrique.

Marți (5 martie), de la orele 22:00, PSG are un test important de trecut în returul din cadrul optimilor Champions League, când parizienii vor juca în deplasare pe terenul lui Real Sociedad. În partida tur, PSG s-a impus cu 2-0 pe Parc des Princes, golurile fiind marcate de Mbappe (min 58) și Barcola (min 70).

Urmărește Real Sociedad - PSG pe Flashscore!