Kylian Mbappe, din nou talismanul lui PSG în victoria cu 4-1 de la Lyon

Kylian Mbappe marchează împotriva lui Lyon
Kylian Mbappe marchează împotriva lui LyonProfimedia
Francezul a arătat din nou de ce parizienii nu vor să-l lase să plece. Mbappe a marcat două goluri, iar PSG conducea cu 4-0 la pauză

Kylian Mbappe a marcat de două ori și Paris Saint-Germain a învins cu 4-1 pe terenul lui Lyon, în etapa a patra a campionatului francez de fotbal, adâncind criza celor de la Olympique, aflați pe ultimul loc în Ligue 1.

Elevii lui Luis Enrique au început în forță partida, iar Kylian Mbappe a deschis scorul rapid,în minutul 4, din penalty. A urmat golul de 2-0 marcat de Hakimi, în minutul 20, după ce portarul lui Lyon, Anthony Lopes a respins o centrare a lui Ousmane Dembele. Scorul lua proporții în minutul 38, când  Marco Asensio , fostul jucător al lui Real Madrid a făcut 3-0. Scorul putea fi chiar mai mare dar Hakimi a lovit bara cu 6 minute mai devreme. Scorul pauzei, 4-0,  a fost stabilit de Mbappe, în minutul 45+2, când  Asensio s-a transformat în servant și i-a oferit o pasă decisivă starului francez.

Rezumatul partidei
Rezumatul partideiFlashscore

După pauză PSG nu a mai forţat, iar Lyon a redus din diferență prin Tolisso, din penalty, în minutul 74. Scor final Lyon - PSG 1-4.

Cinci goluri a marcat  Mbappe în cele trei meciuri de când a revenit la echipă, după ce fusese trecut pe linie moartă din cauza scandalului legat de prelungirea contractului cu PSG.

După victoria cu 4-1, PSG este pe locul 2 în Ligue 1, cu 8 puncte, după Monaco. Olympique Lyon este pe ultima poziție cu un singur punct.