Mbappe marchează de două ori și PSG obține prima victorie din acest sezon

Atât Marco Asensio, cât și Kylian Mbappe au marcat pentru PSG împotriva lui LensAFP
Paris Saint-Germain a oferit o reamintire a calității sale cu o victorie răsunătoare cu 3-1 în fața lui RC Lens în Ligue 1,

PSG a reușit în sfârșit să spargă gheața, după ce se zbătuse în zadar în primele două etape în partidele cu Lorient și Toulouse încheiate cu remize. Luis Enrique i-a aruncat în luptă încă din primul minut pe Dembele și Mbappe, iar victoria a venit, la primul meci cu Mbappe titular în acest sezon.

Francezul putea deschide scorul la capătul unui contraatac purtat alături de fostul jucător al Barcelonei. Dembele i-a pasat atacantului ideal și l-a lăsat singur cu portarul, dar Mbappe a tras în Samba, care a ieșit bine și i-a închis unghiul.

Un nou venit a deschis în cele din urmă scorul. Asensio a marcat cu un șut din afara careului chiar înainte de pauză ('44).

Apoi Mbappe s-a dezlănțuit  și a marcat o dublă. Primul gol a fost o demonstrație de precizie și forță. Șeptarul a fost servit în careu de Lucas Hernandez și a tras tare cu sete, sun bară fără speranțe pentru portar. Mbappe a înscris din nou în minutele de prelungire, iar Lens a marcat golul de onoare prin Guilavogui, în minutul 90+6.