Gest teribil al lui Pepe în derby-ul cu Sporting Lisabona. Jucătorul a primit cartonaș roșu

Sporting - FC Porto 2-0
Sporting - FC Porto 2-0Profimedia
Sporting Lisabona a câștigat derby-ul cu FC Porto, scor 2-0. În urma acestei victorii, Sporting a devenit lider în Portugalia, cu 34 de puncte.

Sporting a obținut avantajul în minutul 11 al meciului prin golul marcării suedeze a lui Viktor Gyokeres. Același Gyokeres a reușit să înscrie din nou în minutul 45+1, dar golul său a fost anulat după consultarea sistemului VAR.

Pedro Goncalves a majorat avantajul echipei în minutul 60, iar Sporting a mai avut un gol anulat de VAR în minutul 90+5, când Paulinho a înscris, dar reușita a fost anulată după revizuirea sistemului video.

Cu toate acestea, derby-ul nu a fost lipsit de probleme.

Pepe a fost implicat într-un incident neplăcut în timpul meciului dintre Sporting și Porto, condusă de antrenorul Sergio Conceicao. Căpitanul echipei a reacționat nervos, lovindu-l cu pumnul pe Matheus Reis într-un gest regretabil.

Arbitrul Nuno Almeida a cerut asistența VAR pentru a lua o decizie cu privire la comportamentul lui Pepe. După ce a analizat imaginile pe monitor, arbitrul a hotărât să îi acorde direct cartonașul roșu fostului jucător de la Real Madrid. Pepe a început să aplaude ironic, nemulțumit de decizia oficialilor.

La 40 de ani, Pepe este golgheter în Champions League, cu 2 goluri în 5 meciuri în acest sezon.