Ronaldo, primul gol pentru Al Nassr în Liga Campionilor Asiei

Cristiano Ronaldo de la Al Nassr în acțiune cu Dzenis Beganovic de la FC IstiklolReuters
Cristiano Ronaldo (38 de ani) a marcat golul egalării pentru Al Nassr în partida din Liga Campionilor Asiei cu Istiqlol din Tadjikistan, la Riyadh.

Senin Sebai a marcat aproape de pauză pentru Istiqlol Dushanbe, iar echipa din Tadjikistan a rezistat sub o presiune necruțătoare până când Ronaldo a egalat cu o finalizare inteligentă, în minutul 66.

Anderson Talisca a fost totuși jucătorul meciului. Brazilianul a marcat următoarele două goluri și a stabilit scorul final la 3-1 pentru Al-Nassr.

Este a doua victorie consecutiv pentru Al Nassr în faza grupelor competiției și echipa lui Luis Castro se află în fruntea Grupei E.

Iranienii de la Persepolis se află pe locul al doilea în urma victoriei cu 1-0 în fața celor de la Al-Duhail din Qatar, Omid Alishah marcând în minutul 63 pentru ca vicecampionii din 2018 și 2020 să obțină prima lor victorie din această campanie.

Întâlnirea dintreAl Ittihad și Sepahan din Iran, din Grupa C, a fost suspendată, deoarece jucătorii clubului saudit au refuzat să joace din cauza unei statui a generalului iranian asasinat Qasem Soleimani, amplasată la intrarea pe teren.

Confederația Asiatică de Fotbal a anunțat că meciul, care trebuia să se dispute pe stadionul Naghsh-e Jahan din Isfahan, a fost "anulat din cauza unor circumstanțe neprevăzute și neașteptate".

De asemenea, în Grupa C, Al Quwa Al Jawiya a învins OKMK cu 2-1, după ce Ali Jasim a marcat al treilea său gol în două meciuri din Liga Campionilor Asiei. Autogolul lui Sanzhar Tursunov a dublat avantajul oaspeților.

În grupa B, Nasaf Qarshi din Uzbekistan a urcat pe prima poziție după ce a obținut a doua victorie consecutivă. Azizbek Amonov a marcat de două ori în victoria cu 3-1 în fața lui Al-Sadd din Qatar.

Cele 10 câștigătoare ale grupelor avansează în optimi alături de cele trei echipe clasate pe locul al doilea, cu cele mai bune rezultate în jumătățile de vest și de est ale competiției.

Urmăriți Liga Campionilor Asiei pe Flashscore.