Fără Benzema, Al-Ittihad învinge acasă și avansează ca lider în Liga Campionilor Asiei

Al-Amri a deschis scorul pentru Al-Ittihad
Al-Amri a deschis scorul pentru Al-IttihadDivulgação/Al-Ittihad
Al-Ittihad a învins-o pe Sepahan cu 2-1, luni, pe stadionul Regele Abdul Aziz din Mecca, în etapa a șasea și ultima a Grupei C din Liga Campionilor a Asiei (AFC). Lipsită de Karim Benzema, formația saudită a deschis scorul prin Al-Amri în prima repriză și a egalat prin Jota în repriza a doua. Rezaeian a marcat pentru cei de la Sepahan.

Rezultatul a confirmat poziția de lider a lui Al-Ittihad, cu 15 puncte, și calificarea în optimi. Sepahan mai are încă șanse de a evolua în faza eliminatorie, în funcție de rezultatele de marți (5).

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei încep în februarie. Primele manșe vor avea loc între 12 și 14, iar returul între 19 și 21.

Fără Benzema

Vedeta lui Al-Ittihad a stat pe banca de rezerve după ce a acuzat dureri lombare în meciul cu Al-Khaleej, disputat joia trecută în Liga saudită. În ciuda absenței sale, echipa saudită a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură liberă de calitate a lui Al-Amri. Sepahan a egalat la începutul reprizei secunde prin Rezaeian.

Jota a marcat golul victoriei pentru Al-Ittihad
Jota a marcat golul victoriei pentru Al-IttihadDivulgação/Al-Ittihad

Jota a asigurat victoria pentru Al-Ittihad. Jucătorul portughez, despre care se zvonea că ar fi pe picior de plecare de la club pentru că nu avea un "profil de vedetă", a profitat de o pasă excelentă a lui Hamdallah și a trimis mingea pe lângă portar pentru a înscrie pentru 2-1.

Fără Romarinho, accidentat, Fabinho a fost singurul brazilian de pe teren. Luiz Felipe, un italian naturalizat, a fost și el printre titularii lui Al-Ittihad. Pe lângă absența lui Benzema, antrenorul Marcelo Gallardo a rămas fără Kanté, care acuză o accidentare musculară.