Prima echipă care a obținut matematic promovarea directă în Superliga României

Adrian Mihalcea, antrenorul formației Unirea Slobozia
Adrian Mihalcea, antrenorul formației Unirea SloboziaAgerpres
În ultima etapă din play-off-ul Ligii a II-a, Unirea Slobozia a învins la limită pe terenul lui CS Mioveni, scor 1-0.

CS Mioveni - Unirea Slobozia 0-1

Ialomițenii au obținut matematic promovarea directă în Liga 1, cu 4 etape rămase de disputat din actuala stagiune.

Formația lui Adrian Mihalcea se află la 7 puncte distanță de urmăritoarea Șelimbăr, care a remizat (2-2) cu cei de la Csikszereda. Este de menționat faptul că urmăritoarele Șelimbăr și Corvinul, clasate pe locurile 2 și 3, nu au drept de promovare în Liga 1.

În partida de la Mioveni, unicul gol a fost înscris de Florin Purece, care a punctat din penalty în prelungirile primei reprize.

Clasament play-off Liga 2
Clasament play-off Liga 2Flashscore

Jucătorii lui Adrian Mihalcea au sărbătorit promovarea în vestiar, imediat după meciul cu Mioveni.