Serie neagră pentru Sepsi! Covăsnenii ajung la cea de-a șasea înfrângere consecutivă

Sepsi a obținut ultima victorie în Superligă la începutul lunii septembrie
Sepsi a obținut ultima victorie în Superligă la începutul lunii septembrieProfimedia
Covăsnenii bifează un nou rezultat negativ pe terenul lui Poli Iași, acolo unde moldovenii s-au impus la limită în etapa restantă cu numărul 7 din Superligă.

Poli Iași - Sepsi OSK 1-0

Criza de la Sepsi pare să continue și după reluarea campionatului. Trupa lui Liviu Ciobotariu înregistrează un bilanț teribil: 6 înfrângeri consecutive în Superligă, ceea ce face ca principalul obiectiv al conducerii, acela de a prinde un loc de play-off, să fie tot mai departe.

12 reprezintă numărul lui Sepsi în acest moment când vine vorba de locul în clasament: 12 puncte au strâns covăsnenii după tot atâtea etape, ocupând în Liga 1 poziția cu numărul... 12, fiind devansați după duelul de joi seară chiar de adversarii Poli Iași, care au urcat pe 10, cu 14 puncte.

Clasament Superliga
Clasament SuperligaFlashscore

Ultimul succes al covăsnenilor a fost înregistrat pe 4 septembrie, 1-0 la Sfântu Gheorghe împotriva lui UTA Arad.

În duelul cu Poli Iași, Sepsi a început destul de energic, oaspeții obținând o lovitură de la 11 metri după ce Katanec l-a faultat în careu pe Ștefănescu.

Cosmin Matei, vizibil în scădere de formă, nu a reușit să îl învingă pe Ailenei din penalty, mijlocașul covăsnean nimerind bara transversală și ratând ulterior și alte ocazii de a înscrie.

Construcția lui Sepsi avea apoi să se stingă de la un minut la altul.

La scurt timp după startul reprizei secunde, ieșenii au deschis scorul prin Luis Phelipe, care a reușit să înscrie la doar 2 minute după ce a fost introdus în teren de Leo Grozavu, la capătul unei faze frumoase de atac construită de moldoveni.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Debeljuh a adus egalarea pentru Sepsi, însă după minute bune de consultare cu asistenții din camera VAR, centralul Chivulete a anulat reușita pentru o poziție de offside.

Imediat după această fază, Leo Grozavu, antrenorul lui Poli Iași, a fost eliminat pentru proteste. Cu toate astea, moldovenii reușesc să obțină primul succes pe teren propriu din acest sezon.