”Jucătorii sunt cei vinovați!”. Patronul Dioszegi a vorbit despre criza de la Sepsi

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSK
Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSKProfimedia
Sepsi trece printr-o perioadă critică, după ce formația covăsneană a ajuns la 6 partide consecutive fără victorie.

Ultimul succes înregistrat de Sepsi datează din data de 4 septembrie, când formația din Sfântu Gheorghe s-a impus pe teren propriu cu 1-0 în fața celor de la UTA Arad.

De la acel episod, au urmat 2 eșecuri în Superligă, cu Universitatea Craiova și FCSB, o remiză cu Hermannstadt în Cupa României, apoi alte 3 înfrângeri, cu Farul, CFR Cluj și U Cluj,

”Se vede că nu e vina antrenorului”

Laszlo Dioszegi, patronul clubului din Covasna, a declarat că postul antrenorului Liviu Ciobotariu nu este pus în pericol, vinovați fiind în principal jucătorii din lot.

”Nu, absolut deloc. Se vede că nu e vina antrenorului. În primul rând, jucătorii sunt cei vinovați. O să avem o întâlnire joi, dar în nici un caz nu consider că Ciobi e vinovat. El nu poate să bage mingea în poartă. Am avut 13 meciuri fără înfrângere. Acum e dureros și vom vedea din ce cauză am ajuns în situația asta, dar nu suntem un club care are rezultate negative și în două minute tăiem capul antrenorului.

Ei sunt cei care joacă. Aici e o întrebare… Ce am văzut la televizor aseară… Este dureros ce meci am făcut. Vreau să văd că în minutul 95, când coboară de pe teren, curge transpirația de pe ei. N-am văzut acest lucru.

Sunt unii care consideră că poate simplul fapt că sunt pe teren e de ajuns, salariul vine și totul e bine. Trebuie să spunem stop, să luăm măsuri. Așa e fair. Dacă primești să și dai înapoi ceva”, a declarat Laszlo Dioszegi, citat de Prosport.

”A sosit timpul să spunem stop”

”De luat, au luat, suntem la zi cu toate salariile, dar de dat nu au dat în ultimele 5 meciuri. A sosit timpul să spunem stop. Așa nu se mai poate! Să se gândească că clubul lepa dat tot și să dea și ei ceva înapoi.

Joi mă voi întâlni și cu Hadnagy, și cu toată lumea și vom vedea ce măsuri vom lua. Dacă ei consideră că e OK așa, pentru club nu e OK absolut deloc. Putem să pierdem, dar vreau să văd tricoul transpirat după meci. N-am văzut aseară. Eu așa consider că a sosit vremea de a face niște schimbări. Tragem linie și stop”, a completat patronul lui Sepsi.

Deși obiectivul lor este acela de a prinde un loc în play-off la finalul sezonului regulat, performanțele din ultima perioadă îngreunează această misiune pentru Sepsi. După 11 etape, covăsnenii ocupă locul 11 în Superliga României, cu 12 puncte, la 4 unități distanță de primul loc de play-off, ocupat de Hermannstadt.

După pauza competițonală prilejuită de meciurile echipelor naționale, covăsnenii vor juca în deplasare pe terenul lui Poli Iași (19 octombrie).

Urmărește Poli Iași - Sepsi OSK pe Flashscore!