Poli Iași vs. Sepsi. Covăsnenii încearcă să iasă din impas

Poli Iași întâlnește Sepsi
Poli Iași întâlnește SepsiProfimedia
Poli Iași va primi pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iași pe Sepsi, într-o restanță din etapa a șaptea a competiției.

Poli Iași se află în prezent pe locul 13 în clasamentul general, cu trei victorii, două egaluri și șase înfrângeri. În meciurile de pe teren propriu, nu a obținut încă nicio victorie, având două remize și două înfrângeri. În ultimul lor meci competițional, au întâlnit Rapid București și au fost învinși cu scorul de 3:2. Printre jucătorii cheie pentru Poli Iași se numără Julian Marchioni, care nu a pierdut niciun minut în ultimele cinci meciuri, și Rareș Ispas (0+1) și Alin Roman (2+1), ambii selecționați pe baza mediei de evaluare a ultimelor cinci meciuri din campionat.

Pe de altă parte, Sepsi se află în prezent pe locul 11 în clasamentul general, cu trei victorii, trei egaluri și cinci înfrângeri. În meciurile din deplasare, are o victorie, o remiză și patru înfrângeri. Ultimul meci competițional al lui Sepsi a fost cel cu "U" Cluj, pe care l-a pierdut cu scorul de 1:0. Printre jucătorii cheie pentru Sepsi se numără Marius Ștefănescu (2+0) și Isnik Alimi (1+1), ambii selecționați în funcție de media de rating din ultimele cinci meciuri din turneu, și Roland Niczuly, care nu a pierdut niciun minut în ultimele cinci meciuri.

Poli Iași - Sepsi
Poli Iași - SepsiFlashscore

În istoricul meciurilor dintre cele două echipe în Liga 1 - SuperLiga, cele două formații s-au întâlnit de cinci ori, cu o victorie pentru Poli Iași, o victorie pentru Sepsi de trei ori și o remiză.

Comparând forța ofensivei și a apărării celor două adversare, ofensiva celor două echipe este sub medie, Poli Iași marcând 13 goluri, iar Sepsi 11 goluri până acum în competiție. Apărarea celor de la Sepsi este medie, dar mai bună decât a celor de la Poli Iași, deoarece au primit 15 goluri, în timp ce Poli Iași a primit 18 goluri până acum.