Revenire cu victorie în Bănie pentru Reghecampf! Universitatea învinge Hermannstadt

Andrei Ivan a punctat din penalty în minutul 16
Andrei Ivan a punctat din penalty în minutul 16Opta by Stats Perform/Facebook - Universitatea Craiova
Universitatea Craiova s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FC Hermannstadt, în cadrul rundei cu numărul 4 din Superliga României.

Universitatea Craiova - Hermannstadt 1-0

Primul meci de acasă s-a încheiat cu succes pentru Laurențiu Reghecampf, aflat din nou pe banca oltenilor. După un început bun de partidă, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 16, printr-un penalty obținut de Alex Mitriță, în urma unui contact cu Valerică Găman în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Deși inițial a lăsat jocul să continue și i-a acordat lui Reghecampf cartonașul galben pentru proteste, centralul Ionuț Coza a revenit asupra deciziei după ce a revăzut imaginile în camera VAR. Andrei Ivan l-a învins apoi pe Letica din 11 metri.

În partea secundă, Gabi Iancu a semnat prima ocazie importantă pentru Hermannstadt, în urma unui șut puternic trimis din afara careului. Balonul nu a prins însă cadrul porții lui Popescu.

Alex Mitriță, unul dintre cei mai activi jucători din lotul lui Reghecampf, a ratat o ocazie mare cu un sfert de oră înainte de fluierul final, după o minge primită în careu de la Baiaram. Extrema nu l-a putut învinge pe Letica în careul mic, croatul respingând în corner.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Laurențiu Popescu a intervenit bine și a scos de sub bară o minge grea șutată de Jipa, balonul fiind deviat de un jucător al oltenilor. Universitatea a avut apoi din nou emoții când Alhassam a înscris pentru sibieni, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de offside. Fonseca a fost și el aproape de egalare, însă Popescu a fost într-o formă de zile mari și a reușit să respingă cu un reflex incredibil.

Astfel, după două rezultate de egalitate, craiovenii înregistrează cel de-al doilea succes în primele patru etape. Sibienii sunt la cel de-al doilea eșec, care vine după două victorii consecutive.

În următoarea etapă, Universitatea Craiova va juca în deplasare cu Poli Iași. De partea cealaltă, programul trupei lui Marius Măldărășanu este afectat din cauza turului trei preliminar din UEFA Conference League. În următorul meci, Hermannstadt se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru duelul cu Sepsi OSK, care va avea loc pe 19 august. Runda restantă cu numărul 5, împotriva FCSB, se va juca pe 10 septembrie.

Urmărește Live Blog: cele mai importante evenimente ale etapei din Superliga