UTA lui Rednic obține primul succes în acest sezon. Victorie la limită cu Poli Iași

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrej Fabry în minutul 9
Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrej Fabry în minutul 9Opta by Stats Perform/Facebook - UTA Arad
UTA Arad s-a impus la limită vineri seara, scor 1-0, în fața lui Poli Iași, în duelul care a deschis etapa cu numărul 4 din Superliga României.

UTA Arad - Poli Iași 1-0

Cu un singur punct după primele trei etape, arădenii au început energic partida de pe Arena Francisc Neuman, la care au asistat 7.688 de spectatori. Mijlocașul slovac Andrej Fabry a înscris unicul gol al partidei în minutul 9, după o acțiune de atac frumoasă construită de UTA. Șutul fotbalistului a fost ușor deviat și a trimis mingea în plasa porții lui Ailenei.

De partea cealaltă, oaspeții au irosit șanse bune în prima parte a jocului prin Phelipe. Brazilianul a încercat o scăriță de la mare distanță, însă portarul Iacob a fost pe fază și a respins. La ultima fază a primei reprize, Phelipe a ratat o altă mare ocazie de a egala.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

În partea secundă, portarul arădenilor a salvat în două rânduri șuturile puternice trimise de Roman, în timp ce fundașul central Samayoa a avut un gol anulat pe motiv de offside în minutul 80 al întâlnirii.

Stoperul din Guatemala a fost eliminat în prelungiri, lăsând echipa lui Leo Grozavu în 10 oameni.

În runda următoare, Poli Iași va primi vizita Universității Craiova, în timp ce UTA Arad sare peste etapa 5, întrucât întâlnește Farul, formație care și-a amânat meciul ca urmare a participării în Conference League. Astfel, arădenii vor juca pe terenul Universității Craiova în următoarea partidă.