Remiză spectaculoasă între FCSB și Sepsi! Florinel Coman a părăsit terenul accidentat

Florinel Coman a părăsit terenul accidentat
Florinel Coman a părăsit terenul accidentatProfimedia
În runda cu numărul 6 din play-off-ul Superligii, Sepsi și FCSB au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Sepsi OSK - FCSB 2-2

Duelul de la Sfântu Gheorghe a fost unul spectaculos, încă din primul minut de joc Octavian Popescu ratând o mare ocazie de a-i duce în avantaj pe cei de la FCSB. Covăsnenii au replicat prin Alimi, al cărui șut a trimis balonul foarte aproape de poarta lui Târnovanu.

Acțiunea s-a mutat extrem de repede în celălalt careu, Alexandru Băluță nimerind doar bara porții lui Niczuly.

Cu toate astea, deschiderea de scor a venit destul de devreme, în minutul 9, după o minge recuperată în ultima treime de Olaru. Căpitanul roș-albaștrilor i-a pasat lui Florinel Coman, care a ajuns la o bornă de 8 goluri în ultimele 10 partide pentru FCSB.

Aflat poate în cea mai bună formă a carierei, Coman a părăsit terenul accidentat în minutul 19, fiind înlocuit cu Miculescu.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

La scurt timp avea să vină golul egalizator pentru cei de la Sepsi, Roland Varga învingându-l pe Târnovanu din pasa lui Alimi.

Până la pauză însă, înlocuitorul David Miculescu i-a dus din nou în avantaj pe elevii lui Charalambous, atacantul contorizând totodată și primul său gol în play-off-ul Superligii.

În partea secundă, Tavi Popescu a irosit o nouă șansă bună prin care FCSB s-ar fi putut desprinde de adversari.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, o ieșire greșită dintre buturi a lui Târnovanu a oferit șansa celor de la Sepsi să restabilească din nou egalitatea, Florin Ștefan având de îndeplinit o simplă formalitate după gafa din apărarea liderului.

În finalul partidei, Kallaku și Ciobotariu au ratat ocazii mari pentru Sepsi.

În cazul în care Universitatea Craiova pierde joi (25 aprilie) duelul din etapa 6 cu CFR Cluj, FCSB devine matematic campioana Superligii în acest sezon.