Hagi, în al nouălea cer după parcursul Farului din play-off: ”Totul s-a făcut bine”Profimedia
Farul Constanța a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Farul a deschis scorul prin Louis Munteanu (40), care a marcat din alunecare, la centrarea lui Mihai Popescu. Scorul la pauză a fost egal, după ce kosovarul Albion Rrahmani a înscris din penalty (45+4), după un henț comis în careu de Dragoş Nedelcu, la şutul lui Andrei Borza.

Campioana a făcut diferența în repriza secundă, prin două goluri marcate în decurs de trei minute de jucători introduşi la pauză de Gheorghe Hagi. Luca Andronache (67) a înscris din pasa lui Munteanu, iar Amine Benchaib (69) a marcat cu un şut la colțul lung.

”Felicitări echipei și celor din spate. Totul s-a făcut bine. Felicitările mele de trei ori. Mi-aduce aminte de echipa de anul trecut.

”Acum e bine, am revenit la identitatea noastră. E mai mare presiunea. Când vrei să câștigi, e presiune. Au mentalitate bună acum, stăm bine acum.

”Am demonstrat că suntem o echipă foarte bună. Toată lumea, și maseurul, și femeia de serviciu trebuie să meargă în aceeași direcție.

”Nu putem să luăm și meritele adversarului. Am jucat toate meciurile bine, am avut atitudine. De aceea e publicul mulțumit”, a spus Gică Hagi la finalul partidei.

După acest succes, Farul a revenit pe poziția secundă în Liga 1, cu 35 de puncte, dar are un meci în plus față de Universitatea Craiova.