Coșmarul continuă! Un nou eșec pentru Rapid, singura echipă fără victorie în play-off

Farul Constanța s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Rapid
Farul Constanța s-a impus cu 3-1 în fața celor de la RapidAgerpres
În runda cu numărul 6 din play-off-ul Superligii, Farul Constanța s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Rapid.

Farul - Rapid 3-1

Formula încercată de interimarul Bogdan Lobonț nu a dat roade nici de această dată pentru Rapid, în acest moment singura echipă care nu a cunoscut victoria în play-off.

Partida de la Ovidiu a început energic, Louis Munteanu având un gol anulat de VAR pentru o poziție de offside. Cu toate astea, golgheterul lui Gheorghe Hagi s-a revanșat cu 5 minute înainte de pauză, când a deschis scorul și a contorizat cel de-al 10-lea gol stagional din acest sezon pentru marinari.

În prelungirile primei reprize, Rapid a obținut un penalty în urma unui hands comis în careu de Dragoș Nedelcu, acțiune ce l-a determinat pe centralul Colțescu să arate punctul de la 11 metri în urma consultării cu asistenții din camera VAR.

Golgheterul giuleștenilor, Albion Rrahmani, și-a respectat statutul și a transformat fără emoții din penalty, contorizând reușita cu numărul 17 din acest sezon.

Deși Rapidul nu a arătat un joc strălucit, în prima parte a meciului singura fază notabilă fiind penalty-ul din care au adus egalarea, startul reprizei secunde l-a avut în prim-plan pe Krasniqi, care a fost blocat cu un reflex impresionant de portarul Buzbuchi.

Revenit la Ovidiu, însă la echipa adversă, Marian Aioani a fost înlocuit cu Virgil Drăghia la pauză, după ce goalkeeperul giuleștenilor a resimțit dureri la nivelul coapsei.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Drăghia nu a fost ”iertat” de jucătorii constănțeni, care după un nou gol anulat, de această dată al lui Mihai Popescu, s-au răzbunat prin Andronache și Benchaib, care au înscris la interval de două minute, asigurând un avantaj consistent pentru gazde.

Farul câștigă astfel duelul pentru locul 2, acolo unde constănțenii ajung la 10 puncte distanță de FCSB, liderul urmând să joace tot miercuri (24 ianuarie) pe terenul lui Sepsi și având o șansă reală de a-și adjudeca titlul de campioană în cazul unei victorii la Sfântu Gheorghe.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

De partea cealaltă, Lobonț și Rapid se îndepărtează tot mai mult de zona europeană. Giuleștenii sunt pe locul 5, la cinci lungimi distanță de prima Universitatea Craiova, ultima echipă care completează podiumul și poate ajunge în preliminariile Conference League. Oltenii urmează să dispute etapa cu numărul 6 în compania celor de la CFR Cluj (locul 4).