Poli Iași furnizează surpriza etapei. Rapid deraiază în Copou cu o defensivă de coșmar

Poli Iași furnizează surpriza etapei
Poli Iași furnizează surpriza etapeiProfimedia
Poli Iași a obținut o victorie uriașă în meciul cu Rapid București, reușind să se impună cu 3-1 pe teren propriu.

Poli Iași - Rapid 3-1

Prima mare ocazie a partidei le-a aparținut giuleștenilor, în minutul 7 Burmaz plecând din poziție regulamentară la o minge aruncată în careul ieșean, dar șutul său din câțiva metri a fost respins cu un reflex incredibil de Ailenei.

Nouă minute mai târziu, Krasniqi a pătruns impetuos pe partea dreaptă a atacului alb-vișiniu, însă șutul său nu a fost suficient de bine plasat pentru a-l păcăli pe portarul ieșean, care a reținut fără emoții.

Moldovenii au replicat cu un șut de la distanță expediat de tânărul Luca Mihai în minutul 25, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Au fost singurele ocazii notabile ale primei reprize, cele două echipe intrând la cabine la egalitate.

Deschiderea scorului a survenit în minutul 52 după o fază oarecum hilară. Burmaz a alunecat și a căzut în momentul recepționării unei centrări în careul ieșean, dar mingea a ricoșat din el la Krasniqi, care a preluat, a făcut un dribling scurt și a șutat imparabil de la marginea careului.

Bucuria giuleșteană a durat, însă, doar trei minute, căpitanul Rapidului, Cristian Săpunaru, fiind autorul moral al golului egalizator. Experimentatul fundaș a încercat să degajeze pe spate, dar a luftat și mingea a ajuns la Sergiu Buș, care a scăpat singur spre poarta giuleșteană.

Portarul Aioani a încercat să intervină, dar mingea a ajuns la Bettaieb, care a înscris în poarta rămasă goală.

Ailenei a avut o altă intervenție de clasă salvând un gol ca și făcut zece minute mai târziu, când Burmaz a reluat cu capul din câțiva metri, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții.

Ieșenii au dat lovitura pe final, Roman profitând de o nouă bâlbâială a defensivei giuleștene pentru a șuta imparabil în vinclul porții lui Aioani. Scorul final a fost stabilit de Harrison, după o altă fază care a făcut șah-mat defensiva alb-vișinie.

Rapid irosește astfel posibilitatea de a se apropia la patru puncte de FCSB. Giuleștenii sunt acum pe locul 3, cu 48 de puncte, în timp ce Poli Iași este pe 13, cu 30 de puncte.