Meci nebun în Giulești. Rapid a întors scorul după ce a fost condusă cu 1-3

Rapid a câștigat primul meci oficial din 2024
Rapid a câștigat primul meci oficial din 2024Agerpres
FC Rapid Bucureşti a reuşit o victorie de senzație cu FC U 1948 Craiova, 4-3 (1-1), după ce a fost condusă cu 3-1, vineri seara, în Giuleşti, în etapa a 22-a a Superligii de fotbal.

Rapid - FC U Craiova 1948 4-3

Oaspeții au deschis scorul prin Dragoş Albu (25), cu un şut superb cu efect din marginea careului, direct în vinclul porții apărare de Horațiu Moldovan, după o pasă de la Juan Bauza. Rapid a egalat înainte de pauză, prin kosovarul Ermal Krasniqi (43), cu un şut din marginea careului, la meciul său de debut în tricoul giuleştenilor.

FC U Craiova a înscris de două ori în primul sfert al reprizei secunde, prin William Baeten (51), lansat excelent în careu de Bauza, şi de Alexandru Blidar (56), care a deviat inspirat şutul lui Dragoş Albu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

La 3-1, oaspeții s-au prăbuşit pur şi simplu, oferind echipei gazdă şansa de a întoarce scorul. Mai întâi, Leo Lacroix a comis un henț stupid în careu şi Rapid a redus din ecart, kosovarul Albion Rrahmani transformând penalty-ul acordat (76). În min. 81, fundaşul Răzvan Onea a şutat de pe dreapta, iar portarul Ionuț Gurău, surprins, a împins mingea în propria poartă.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

La 3-3, craiovenii au ratat o mare ocazie a prelua din nou conducerea, Vladislav Blănuță şutând pe lângă poartă după o acțiune individuală, în locul unei pase la Aurelian Chițu, aflat în poziție de finalizare.

Rapid a marcat golul victoriei prin atacantul sârb Borisav Burmaz (90+4), aflat şi el la meciul de debut, cu o lovitură de cap care l-a învins pe Gurău, după o centrare expediată de Alexandru Albu.

FC U Craiova a jucat ultimele zece minute în inferioritate numerică, după ce fundaşul Radu Negru s-a accidentat, însă toate schimbările au fost deja făcute.

În tur, Rapid s-a impus cu 5-3.