A cincea victorie consecutivă pentru Rapid: Giuleștenii trec și de Hermannstadt

Bucuria rapidiștilor
Bucuria rapidiștilorProfimedia
Rapid București învinge cu 2-0 pe Hermannstadt în cadrul etapei cu numărul 26 și își continuă seria victoriilor din 2024.

Rapid - Hermannstardt 2-0

După o primă repriză echilibrată, giuleștenii au deschis scorul în minutul 54. Ermal Krasniqi a reluat la colțul lung centrarea lui Borisav Burmaz. Acesta este al doilea gol marcat de jucătorul kosovar în tricoul Rapidului.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Burmaz a avut șansa să majoreze avantajul în minutul 62, însă a ezitat și apoi șutul său a fost blocat de fundașii sibieni.

Al doilea gol avea să vină însă în minutul 66, când Rrahmani a reluat din cădere centrarea perfectă a lui Krasniqi.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Partida din tur s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Rapid este singura echipă din Superligă care a înregistrat doar victorii în anul 2024. Cu cele trei puncte de vineri, giuleștenii se apropie provizoriu la șase puncte de liderul FCSB, care va juca în deplasare la Universitatea Cluj.

În următoarea etapă, Rapid se deplasează pe terenul lui Poli Iași, iar Hermannstadt primește vizita lui FCU Craiova 1948