Rapid a pierdut cu 3-2 în fața belgienilor de la Westerlo
Rapid a pierdut cu 3-2 în fața belgienilor de la WesterloFacebook / FC Rapid 1923
Giuleștenii au pierdut cel de-al doilea amical disputat în stagiul de pregătire din Antalya, 3-2 în fața celor de la Westerlo, ocupanta locului 11 în prima ligă belgiană.

Rapid - Westerlo 2-3

Trupa lui Cristiano Bergodi pleacă fără victorie din cantonamentul din Turcia. 3-3 cu turcii de la Sakaryaspor și înfrângerea cu 2-1 suferită în urmă cu 3 zile în fața azerilor de la Sabah Baku sunt rezultatele înregistrate de giuleșteni.

În duelul cu Westerlo, belgienii au deschis scorul prin Van den Keybus în minutul 13. Mult mai animată a fost repriza secundă, în care am putut vedea 4 goluri, dar și o ocazie imensă.

Sosit de la CFR în această iarnă, kosovarul Ermal Krasniqi a adus egalarea în minutul 66, consemnând și primul său gol pentru rapidiști.

Borisav Burmaz, de asemenea noua achiziție a giuleștenilor, a ratat o șansă imensă de a face 2-1. Din fața porții, atacantul sârb a dat pe lângă minge.

Șansa irosită de Burmaz i-a costat pe giuleșteni, întrucât ultimele minute de joc au aparținut adversarilor. În 5 minute, Rapid a încasat două goluri, autorii fiind Rommens și Muric.

Tabela a fost închisă de tânărul Robert Bădescu (18 ani), care a reușit de asemenea primul său gol în tricoul alb-vișiniu.