Bergodi a răbufnit după ce Rapid a ratat victoria la Craiova: ”Dacă nu e penalty, ne lăsăm de fotbal!”

Cristiano Bergodi
Cristiano Bergodi Profimedia
Universitatea Craiova și Rapid București au încheiat la egalitate, 1-1 partida din etapa a 29-a a SuperLigii la fotbal. La finalul partidei, Cristiano Bergodi a izbucnit la adresa arbitrajului.

Singurele goluri ale partidei au fost marcate de Alexandru Mitriță, care a deschis scorul pentru olteni în minutul 30, și Hromada, care a restabilit egalitatea după pauză.

Pe final de meci, rapidiștii au cerut o lovitură de la 11 metri la intervenția lui Denil Maldonado asupra lui Răzvan Oaidă, însă, după consultarea VAR, centralul întâlnirii nu a acordat penalty.

A fost momentul în care tehnicianul oaspeților, de obicei clam, a devenit un pachet de nervi.

Antrenorul Rapidului a criticat decizia luată de cei din camera VAR, declarându-se convins că trebuia dictată o lovitură de pedeapsă.

"Rămânem cu un gust amar. Am venit aici pentru a câștiga. Am răspuns bine. Și ei au mijlocași buni, schimbă foarte des pozițiile. La prima șansă, ne-au dat gol. Până atunci nu au făcut nimic”.

”M-am uitat la faza penalty-ului. Trebuie să ne spună care sunt argumentele pentru care nu e. Să spună ei. Vorbim de cine era la VAR. Cum e posibil să nu fie penalty? Ne lăsăm de fotbal dacă nu e.

Oricum, mergem înainte. Dar nu e posibil așa ceva!, a exclamat Bergodi după meci.

Italianul a vorbit și despre derby-ul cu FCSB din weekend, dar și despre prestațiile unora dintre jucătorii săi, pe care i-a lăudat pentru ceea ce au arătat pe teren.

”Nu dăm primul 11 în presă. Noi avem meciuri grele. Vom vedea cu FCSB. Trebuie să câștigăm pentru că așa se micșorează diferența. Se poate întâmpla orice. Ne vom prezenta bine", a declarat Cristiano Bergodi.

Derby-ul dintre Rapid și FCSB, din ultima etapă a sezonului regulat al SuperLigii, este programat sâmbătă seară, de la ora 20:00.