Gică Hagi, dezamăgit după înfrângerea cu FCSB: ”Meritam să înscriem trei goluri!”

Gică Hagi
Gică HagiAFP
FCSB a câștigat în deplasare cu campioana Farul Constanța, scor 1-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 2 din play-off-ul SuperLigii.

Farul Constanța a început încrezătoare partida de la Ovidiu.

Elevii lui Gică Hagi au irosit două mari șanse de gol, însă portarul Târnovanu a fost în zi mare și a apărat de fiecare dată.

Replica FCSB-ului a venit abia în finalul primei reprize, când Băluță l-a pus la încercare pe Buzbuchi cu un șut puternic.

În a doua repriză, echipa antrenată de Elias Charalambous a fost mai periculoasă și a trecut pe lângă gol prin Octavian Popescu.

Pe final, în minutul 82, Adrian Șut a devenit eroul FCSB-ului: în urma unei lovituri de colț executate de Florinel Coman, mijlocașul a marcat unicul gol al partidei.

Hagi consideră că Farul merita victoria

La finalul meciului, tehnicianul Gică Hagi s-a declarat nemulțumit de rezultat:

”Am avut șansele noastre. Am făcut ce trebuie, dar nu ne-am atins obiectivul. Ei au fost periculoși la faze fixe”.

”Ăsta e fotbalul, nu am ce să zic, au jucat foarte bine. Meritam să înscriem trei goluri cel puțin”.

Farul Constanța este pe locul 5, cu 25 de puncte, iar Gică Hagi consideră că obiectivul participării într-o cupă europeană este realist.

Ne batem pentru cupele europene. Cunoaștem jucătorii, ne știm între noi. Contează în fotbal și fazele fixe. Noi ne uităm numai la noi. Echipa a arătat bine.”, a declarat Gică Hagi la finalul meciului.