Fiesta alb-vișinie! Rapid obține a treia victorie consecutivă cu FCSB

Cristiano Bergodi
Cristiano BergodiProfimedia
Rapid București a obținut o victorie importantă în ultima etapă a turului, reușind să se impună în deplasare cu 2-1 pe terenul FCSB-ului.

Partida a început cu câteva minute de întârziere din cauza petardelor aruncate de suporteri, dar spre deosebire de atmosfera din tribune, meciul a fost unul mai degrabă anost în prima sa parte.

Ambele echipe au început prudent, iar ocaziile de poartă au întârziat să apară și de o parte și de cealaltă.

O lovitură liberă de la distanță executată de Borja Valle a fost reținută cu siguranță de Târnovanu într-una dintre puținele șuturi care au nimerit ținta.

La scurt timp, fanii din tribune și-au dat din nou în petec și partida a fost din nou întreruptă după ce au fost lansate artificii și petarde.

La un minut după reluare, tensiunea din tribune s-a mutat și pe teren, o intrare dură a lui Ovidiu Popescu la Papeau generând un conflict între jucătorii celor două echipe. Giuleștenii au cerut cartonaș roșu, dar centralul a acordat doar un galben.

Papeau a răspuns, însă, cu stil, în minutul 39, când a primit o pasă la marginea careului lui FCSB, a pătruns înșirând câțiva fundași adverși pe parcurs și a șutat fără speranțe pentru Târnovanu.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Roș-albaștrii au reacționat imediat, iar Băluță a reluat cu capul în bară după un corner, însă golul a venit tot în poarta gazdelor în urma unui alt corner.

Iacob a rămas singur-singurel în centrul careului și a reluat cu un voleu superb direct în vinclul porții gazdelor.

La pauză au avut loc obișnuitele schimbări ale roș-albaștrilor, Octavian Popescu luându-i locul lui Ovidiu Popescu, unul dintre cei mai slabi in prima repriză, în timp ce Rotariu a intrat în locul lui Compagno.

Golul FCSB-ului a venit, însă, de la un fundaș, Dawa reluând cu capul în plasă după o centrare venită din corner (66).

Giuleștenii au dat replica imediat cu o acțiune finalizată cu un șut periculos, însă echipa lui Cristiano Bergodi s-a retras apoi încet-încet în apărare, preferând să aștepte ocazia unui contraatac.

Cu patru minute înainte de final, roș-albaștrii reușesc să introducă mingea în plasa rapidistă, dar golul a fost anulat pentru un offside la Rotariu în faza de construcție.

S-a încheiat 2-1, iar Rapid obține a treia victorie consecutivă cu FCSB, apropiindu-se la două puncte de roș-albaștri în fruntea clasamentului, 31 FCSB, respectiv 29 pentru giuleșteni.

LIVE TEXT

Min 86 - Roș-albaștrii reușesc să introducă mingea în plasa rapidistă, dar golul lui Șut a fost anulat pentru un offside la Rotariu în faza de construcție.

Min 80 - Ultimele zece minute ale partidei. FCSB încearcă să restabilească egalitatea, dar acțiunile sale sunt previzibile și ușor de anihilat.

Min 66 - GOOOOOL FCSB! Dawa reduce din diferență, reușind să marcheze cu capul după o centrare venită din corner.

Min 55 - FCSB încearcă să creeze pericol la poarta Rapidului, dar acțiunile sale ofensive sunt mult prea previzibile pentru a surprinde defensiva adversă.

Min 46 - Începe repriza a doua. Două schimbări efectuate de FCSB: Rotariu îi ia locul lui Compagno, în timp ce Octavian Popescu îl înlocuiește pe Ovidiu Popescu.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

Punct final în prima repriză. Două goluri superbe marcate de Papeau și Iacob au stabilit scorul pauzei.

Min 45+2 - GOOOOOL Rapid! Giuleștenii beneficiază de un corner de pe partea dreaptă. Centrarea îl găsește pe Iacob în centrul careului advers, iar fundașul reia în plasă cu un voleu senzațional.

Min 41 - Replica FCSB-ului vine imediat. Băluță reia cu capul spre poarta lui Moldovan, dar mingea întâlnește bara

Min 39 - GOOOOOL Rapid! Papeau marchează după o acțiune superbă în care înșiră mai mulți fundași ai FCSB-ului

Min 32 - Băluță pătrunde pe aripa dreaptă, intră în careu și centrează bine în fața porții, dar fundașii giuleșteni resping fără probleme

Min 24 - Tensiuni pe teren după o intervenție dură a lui Ovidiu Popescu la Papeau. Rapidiștii cer cartonaș roșu. Arbitrul acordă doar un galben.

Min 23 - Arbitrul decide reluarea partidei. Lucrurile par să se mai fi liniștit în tribune.

Min 20 - Suporterii din tribune aruncă cu petarde și artificii. Câteva mici incendii par să fi izbucnit în peluza giuleșteană

Min 18 - Șut de la distanță al lui Borja Valle din lovitură liberă, dar Târnovanu reține fără emoții.

Min 14 - Prima acțiune incisivă a Rapidului, dar Borja Valle preferă o centrare dintr-o poziție din care putea șuta. Pe contraatac Florinel Coman ajunge în careul advers, dar e blocat de fundașii adverși.

Min 10 - Ocaziile de poartă au lipsit în primele 10 minute, însă FCSB pare echipa mai activă în ofensivă

Min 5 - Început echilibrat de partidă. Din tribune continuă să se audă sunetul petardelor aruncate de fani.

ECHIPELE DE START

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Coman

Rezerve: Vlad - Crețu, Haruț, Oct. Popescu, D. Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic

Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Albu, Papeau - Funsho, Borja Valle, Ioniță

Rezerve: Drăghia - Grigore, Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan