Dragoș Bon, semnal de alarmă după egalul din Bănie: ”Atacanții nostri nu mai înscriu!”

Ivan și Mitriță nu mai marchează
Ivan și Mitriță nu mai marcheazăProfimedia
Universitatea Craiova și FCU Craiova au remizat, scor 1-1, în ”derby-ul Olteniei” din etapa a 15-a a SuperLigii.

Cele două rivale din Bănie aveau amândouă nevoie de victorie ca de aer pentru obiective diferite: Universitatea Craiova pentru a nu pierde contactul cu plutonul fruntaș, FCU ca să nu ajungă în zona nisipurilor mișcătoare.

S-a terminat cu un 1-1 care nu ajută pe nimeni. Golurile din această partidă au fost marcate de Mihai Căpățână (minutul 29) pentru gazde, respectiv Aurelian Chițu (minutul 63) pentru oaspeți.

”Etapele se scurg și nu reușim să câștigăm”

Dragoș Bon, antrenorul secund al celor de la Universitatea Craiova, s-a arătat nemulțumit de faptul că elevii săi nu au reușit să obțină un succes după o serie de 4 meciuri fără victorie în campionat.

Ambiția jucătorilor ar fi trebuit să fie și mai mare pentru că a fost vorba de derby-ul orașului.

În asemenea întâlniri nu mai contează poziția în clasament sau forma sportivă pe care o traversezi, pentru că echipele se automotivează. Ne pare rău că nu am reușit să câștigăm”

”Au avut o perioadă bună prin minutele 20, atunci au pus o presiune, apoi am reușit să echilibrăm partida, am și reușit să marcăm. Apoi, la 1-0 am avut o ocazie imensă prin Andrei Ivan, însă ei au reușit să egaleze. Așa sunt derby-urile, cu răsturnări de situație, a spus Dragoș Bon la finalul partidei.

Bon s-a declarat îngrijorat de faptul că etapele din SuperLiga trec, iar distanța față de plutonul din fruntea clasamentului, FCSB, CFR Cluj și Rapid București crește îngrijorător.

Timpul trece și nu reușim să câștigăm. Nu ne regăsim, nu putem să legăm victorii și aceasta este o problemă mare. Etapele trec, punctele se risipesc, iar la final va fi dificil. Este important să ne trezim, pentru că decartajul de puncte se va mări”.

Dragoș Bon știe și cauza: atacanții Universității Craiova nu mai dau goluri.

Jucătorii noștri de atac nu marchează. Și astăzi am marcat printr-un mijlocaș. Îi așteptăm să o facă. Cred că s-a creat un blocaj în rândul lor: Ivan, Markovic, Koljic, Mitriță, jucători cu experiență mare. Avem mare nevoie de golurile lor”, a mai spus Bon.

Mihai Căpățână a marcat singurul gol pentru Universitatea Craiova
Mihai Căpățână a marcat singurul gol pentru Universitatea CraiovaUniversitatea Craiova/Facebook