FC U Craiova acuză arbitrajul de la Iași: ”E mai rău decât în vremurile de tristă amintire”

Remiză în Copou între Poli Iași și FC U Craiova
Remiză în Copou între Poli Iași și FC U CraiovaProfimedia
Politehnica Iaşi a terminat la egalitate cu FC U 1948 Craiova, 1-1 (1-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Poli Iaşi a deschis scorul prin Alin Roman (12), dar craiovenii au reuşit să egaleze pe final, prin nigerianul Jibril Ibrahim (90+1), după ce oaspeții rămăseseră în zece în min. 66, când a fost eliminat elvețianul Leo Lacroix.

Pentru Ibrahim a fost primul gol marcat în Superligă.

”Centralul” Iulian Dima a avut parte de două momente controversate în repriza secundă, când scorul era 1-0 pentru gazde.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

În minutul 64, portarul Ionuț Ailenei a ieșit hazardat în afara careului și l-a doborât pe Aurelian Chițu. El l-a lovit cu capul în umăr, iar atacantul oltean a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Inițial, arbitrul a arătat cartonaș roșu, dar după intervenția VAR a revenit asupra deciziei, spre nemulțumirea echipei oaspete, care s-a amplificat după ce Leo Lacroix a văzut al doilea cartonaș galben.

Elvețianul l-a șters ușor pe gât pe Sergiu Buș, iar Iulian Dima n-a stat pe gânduri și a acordat al doilea avertisment.

”Incompetență! Arbitrajul este MULT MAI RAU decât în vremurile de tristă amintire! Administrarea arbitrajului în fotbalul românesc se dovedește a fi una foarte proastă”, a scris Adrian Mititelu pe pagina sa de Facebook.